Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Skrzypce Bogusza. Niwiński, Kinaszewska trasa do tańca

Niebawem wyruszamy w trasę z muzycznymi opowieściami o legendzie muzyki Centralnej Polski - skrzypku Janie Boguszu!

Obraz może zawierać: 2 osoby, tekst

W programie: żywe granie na dwoje skrzypiec, bęben, basy, tańce, opowieści, przygoda, a także jeszcze gorąca płyta „Piątka od Bogusza” Muzyki Odnalezionej z archiwalnymi nagraniami terenowymi.

Gdzie gramy:
02.09 - Trójmiasto, Paszcza Lwa https://www.facebook.com/events/2339845276245309/permalink/2342346129328557/

02.14 - Warszawa, Proces Kafki
https://www.facebook.com/events/318991505393935/

02.22 - Przysucha, Muzeum im. Oskara Kolberga
02.23 - Radom
03.03 - Kraków, Jazz Like That - Swing Studio https://www.facebook.com/events/560629261081528/permalink/566829663794821/

„Skrzypce Bogusza” to projekt dedykowany tradycji muzycznej legendarnego skrzypka Jana Bogusza z Kamiennej Woli położonej na pograniczu radomsko – opoczyńskim i szerzej muzyce zachodniej części Radomskiego.
Tworzą go Mateusz Niwiński - inicjator projektu, uczeń Piotra Gacy (1927 – 2017) oraz Paula Kinaszewska, uczennica Tadeusza Jedynaka (ur. 1923 ).
Piotr Gaca i Tadeusz Jedynak to wybitni skrzypkowie mikroregionu Kajoków, dwaj z legendarnej „piątki od Bogusza”, urodzeni w Przystałowicach Małych k. Przysuchy, wykształcili dwa bardzo rozpoznawalne style ludowej muzyki skrzypcowej, mocno zainspirowane muzycznym dorobkiem Jan Bogusza.

Muzyczna spuścizna Gacy i Jedynaka stała się dla muzyków pretekstem do tego spotkania, będącego tak naprawdę spotkaniem dwóch odrębnych sposobów grania muzyki z tej samej wsi i nieustannych prób wyrażania muzycznego kanonu na swój sposób – tak naturalnego dla wiejskiego muzykowania.

W zamyśle ten muzyczny dialog ma być sytuacją żywą, atmosferą przypominając tradycyjne przegrywanie się muzykantów, pełne zaskakujących zwrotów muzycznej akcji i wspólnego improwizowania.
I tak muzyka dwóch pokoleń kajockich skrzypków i ich młodszych kontynuatorów, splata się i przenika, szukając nowych form wyrazu i aktualnych kontekstów dla starodawnych wątków muzycznych - boguszowych mazurów i oberów.

To muzyka taneczna w surowej oprawie bębna obręczowego i basetli, muzyka ciasnych izb, piękna i dzika, momentami niepokojąca jak sama historia Jana Bogusza.

Skład:
Mateusz Niwiński – skrzypce
Paula Kinaszewska – skrzypce
Agnieszka Niwińska – bęben, basetla
Bartek Wożniak – bęben, basetla

Organizatorzy: Kapela Niwińskich i MuzykaOdnaleziona.pl

Graphics by: Anna Kaźmierak.

Źródło: https://www.facebook.com/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx