Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Międzynarodowy Zlot Miłośników Organów i sympozjum

Interesujesz się muzyką organową? Chcesz uzupełnić swoją wiedzę o pomorskich organach? Przyjdź na minikoncerty zespołów odwołujących się do gdańskiej tradycji muzykowania i wysłuchaj wykładów o historii pomorskiego budownictwa organowego. Wstęp – wolny.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Przyjaciół Organów (Gesellschaft der Orgelfreunde) z siedzibą w Niemczech, zrzeszające ponad 8 tys. członków z kilkudziesięciu krajów świata, od 66 lat organizuje w różnych regionach Europy tygodniowe zloty miłośników organów, aby poznać bogactwo dziedzictwa kultury organowej naszego kontynentu.

400-lecie powstania organów w kościele św. Trójcy w Gdańsku

W tym roku, w związku z jubileuszem 400-lecia powstania unikatowych organów we franciszkańskim kościele św. Trójcy w Gdańsku, impreza po raz pierwszy jest organizowana w Polsce. Uczestnicy od 29 lipca do 4 sierpnia 2018 r. mają okazję zapoznać się z ok. 30 instrumentami w regionie pomorskim od Lęborka do Fromborka. Oprócz wydarzeń zamkniętych, organizowane są ogólnodostępne koncerty oraz Międzynarodowe Sympozjum Organowe we współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury.

Recitale organowe

  • 29 lipca 2018 r., godz. 18, kościół pw. św. Trójcy w Gdańsku – Andrzej Szadejko
  • 1 sierpnia 2018 godz. 15, katedra w Pelplinie – Gedymin Grubba
  • 2 sierpnia 2018 godz. 15, katedra we Fromborku – Arkadiusz Bialic
  • 2 sierpnia 2018 godz. 15, kościół św. Jakuba w Pasłęku – Krzysztof Urbaniak

Międzynarodowe Sympozjum Organowe GdO Tagung Gdańsk. Pomorska kultura organowa – historia/współczesność/przyszłość. W kontekście odbudowy organów chórowych w kościele Św. Jana w Gdańsku w ramach Międzynarodowego Zlotu Miłośników Organów

W trakcie organizowanego po raz pierwszy w Polsce Międzynarodowego Zlotu Miłośników Organów – GdO Tagung Gdańsk 2018 odbędzie się sympozjum poświęconemu tematyce organowej, w trakcie którego będzie można wysłuchać miniwykładów o historii pomorskiego budownictwa organowego, o realizowanych nowych projektach, a w szczególności o odbudowie organów chórowych Johanna Friedricha Rohdego z 1762 r. w kościele św. Jana w Gdańsku, a także o perspektywach rozwoju tej dziedziny sztuki i rzemiosła na Pomorzu. Część artystyczną wypełnią minikoncerty dwóch znanych zespołów odwołujących się do gdańskiej tradycji muzykowania – Tubicinatores Gedenenses oraz Goldberg Baroque Ensemble. Wydarzenie jest współorganizowane przez Nadbałtyckie Centrum Kultury i fundację Trinitas Artis.

Międzynarodowe Sympozjum Organowe

  • 1 sierpnia 2018 r., środa, godz. 9-12, kościół pw. św. Jana w Gdańsku – Tubicinatores Gedanenses, Goldberg Baroque Ensemble
  • kościół św. Jana
  • ul. Świętojańska
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

Zobacz program

Źródło: https://pomorskie.eu

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx