Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

„Instrumenty z duszą” – „Cymbały rzeszowskie”

Zapraszamy do obejrzenia najnowszego filmu z serii „Instrumenty z duszą”, poświęconego cymbałom rzeszowskim. W roli narratorów i wykonawców występują znani budowniczowie cymbałów i muzycy z Futomy – Marek Kruczek i Jerzy Panek.

Cymbały to jeden z najstarszych znanych ludzkości instrumentów, którego korzenie według niektórych źródeł sięgają starożytności. Wywodzący się z Bliskiego Wschodu instrument rozpowszechnił się w wielu częściach światach pod różnymi nazwami i cechowała go duża różnorodność pod względem wielkości, budowy, brzmienia, techniki gry i praktyki wykonawczej. Na terenie Polski znany był od XVII wieku i występował w różnych wariantach regionalnych, z których do dziś obecne w polskiej kulturze tradycyjnej są cymbały wileńskie (kultywowane kiedyś na Kresach, a obecnie na terenie Warmii, Mazur, a także Pomorza Zachodniego) i cymbały rzeszowskie. Na Podkarpaciu cymbały wykorzystywane były głównie jako składnik kapel ludowych i pełniły ważną rolę w obrzędowości, szczególnie weselnej i podczas uroczystości rodzinnych.

W najnowszych odcinku serii „Instrumenty z duszą” w tajniki budowy, techniki gry i najpopularniejszego repertuaru granego na cymbałach rzeszowskich wprowadzą nas znani mistrzowie gry i budowniczowie tego instrumentu z Futomy – Marek Kruczek i Jerzy Panek.

Producentem filmu jest Maciej Stasiński (www.watra.pl).

Źródło: http://imit.org.pl/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx