Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

XXVI Konkurs Kapel Dudziarskich im. Floriana i Piotra Ratajczaków

Bukówiec Górny, 26-27 sierpnia 2017 r.

 

 Kurpiński, maj, dudy…

… i Ludwik Kurkiewicz, profesor Akademii Muzycznej w Warszawie, rodem z Wielichowa,
… i kilku chłopaków, którzy w bukówieckiej szkole zagrali mu na dudach,
… i paru zapaleńców.
Tyle było trzeba, by w Bukówcu zaczęły się konkursy dudziarskie.

Na początku lat 80-tych ubiegłego wieku mało kto wierzył, że muzyka dudziarska przetrwa. Nawet niektórzy z powyższych zapaleńców powątpiewali w to.

A było to tak: w maju 1983 roku prof. Kurkiewicz był jednym z jurorów Konkursu Młodych Instrumentalistów im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach. Na zaproszenie ówczesnego dyrektora szkoły, Antoniego Kaczmarka, przyjechał do bukówieckiej szkoły. Tu przywitała go młoda dudziarska kapela. Ten znakomity klarnecista i nauczyciel był też… dudziarzem. Jak Karol Kurpiński, wyrósł w tradycji muzyki dudziarskiej. Kilka lat wcześniej zamówił sobie dudy u Edwarda Ignysia i chętnie na nich grywał.

Jeszcze tego samego dnia podzielił się z organizatorami Konkursu swoim pomysłem: trzeba zorganizować konkurs dla muzyków grających na dudach i skrzypcach podwiązanych, trzeba propagować tę muzykę i nie wolno pozwolić jej zaginąć!

Udało się jeszcze w tym samym roku. Ludwik Kurkiewicz, Edward Ignyś –mistrz i nauczyciel gry na dudach i skrzypcach podwiązanych, Antoni Kaczmarek, Irena Michalewicz ówczesna dyrektor GOK Włoszakowice, Marianna Maćkowiak – skrzypaczka i regionalistka, Anna Markiewicz – kierowniczka Zespołu Regionalnego z Bukowca, Franciszek Małecki sołtys Bukówca, Stefan Skorupiński – regionalista, gawędziarz, Żelisława Kasperczak – bukówiecka bibliotekarka, Marian Niedźwiedziński -kierownik Teatru Poezji z Krzycka Wielkiego – to oni tworzyli pierwszy konkurs dla ludowych dudziarzy i skrzypków.

Pierwszy Konkurs nosił nazwę Konkurs Dudziarzy Solistów i odbył się w dniach 29-30 października 1983 w sali Domu Kultury w Bukówcu. Potem ewoluował, rozwijał się, stał się Konkursem Kapel Dudziarskich im. Floriana i Piotra Ratajczaków. Na pierwszym Konkursie młodych muzyków nie było nawet dziesięciu, starych dudziarzy prawie pół setki. Na dwudziestym Konkursie było już tylko dwóch muzyków starego pokolenia: Bolesław Kupczyk z Rawicza i Stanisław Kubiak z Krobi, ale za to ponad sześćdziesięciu młodych.

Odbyło się 25 edycji Konkursu , aż w 2011 roku wykreślono go z kalendarza gminnych imprez… Wielu z nas, miłośników tradycji dudziarskich, z tą stratą nigdy się nie pogodziło. Po siedmiu latach próbujemy go przywrócić.

Profesor Kurkiewicz w broszurce wydanej na pierwszy Konkurs napisał: „Nasz Konkurs ma na celu budowanie i rozwijanie tradycji pięknego muzykowanie na staropolskich instrumentach muzycznych. Konkurs taki powinien zachęcać młode pokolenie i dopingować do stałego podnoszenia poziomu zarówno muzycznego jak i poziomu budowy tych pięknych, starodawnych instrumentów muzycznych.”

Niech to będzie nasze motto na odnowiony XXVI Konkurs Kapel Dudziarskich im. Floriana i Piotra Ratajczaków.
 
PROGRAM

Dzień 1. Sobota, 26.98.2017 r.
od godz. 9.00 : przyjazdy uczestników konkursu
godz. 10.00 : rozpoczęcie konkursu
godz. 10.15 ­ 11.30 : przesłuchania konkursowe
godz. 11.30 ­ 12.00 : przerwa
godz. 12.00 ­ 13.15 : ciąg dalszy przesłuchań
godz. 13.30 ­ 14.30 : obiad
godz. 14.45 : złożenie kwiatów na grobach Floriana Ratajczaka i Anny Markiewicz
godz. 15.00 ­15.45 projekcja filmu dokumentalnego o dudziarzach z Bukówca Górnego
godz. 16.00 ­ 17.30 : uroczysty korowód z udziałem uczestników ­ przejazd bryczkami przez Bukówiec Górny
godz. 17.30 ­ 18:30 : prezentacje mistrzów i uczestników,
godz. 18.30 ­ 19:00 : kolacja
godz. 19.00 : 19.30: gala finałowa ­ ogłoszenie wyników i prezentacja laureatów
godz. 19.30 : 20.30: koncert MANUGI i goście
godz. 20.30 : 22.00: koncerty gwiazdy wieczoru i zakończenie gali
godz. 22.15 : 02:00: zabawa taneczna

Dzień 2. ­ Niedziela, 27.08.2017r. ­
godz. 9.00 ­ 10.00 : wspólne śniadanie
godz. 10.15 ­ 11.30 : panel dyskusyjny, podsumowanie, zakończenie i wręczenie pamiątkowych dyplomów.

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx