Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

„Odrodzony dźwięk – The Voice of Suka” koncert zespołu Marii Pomianowskiej – Mazowsze w Koronie

13 sierpnia 2017 r. (Nd) 16:00 | Młochów (Gmina Nadarzyn), taras przy kościele pw. Św. Michała Archanioła, ul. Mazowiecka. Wstęp wolny.

 

WYKONAWCY:

Maria Pomianowska- śpiew, suka biłgorajska, fidel płocka, suka mielecka, kierownictwo artystyczne
Aleksandra Kauf- śpiew, suka biłgorajska, fidel płocka, suka mielecka
Karolina Matuszkiewicz- śpiew, suka biłgorajska, fidel płocka, suka mielecka
Iwona Rapacz- suka basowa
Patrycja Napierała- bębny
Igor Pogorzelski- słowo o muzyce

Znana multiinstrumentalistka i profesor Krakowskiej Akademii Muzycznej, Maria Pomianowska w 2016 roku wydała płytę pt. The voice of suka. Na kolejnym już koncercie w ramach Festiwalu Mazowsze wKoronie – organizowanym w Młochowie na terenie Gminy Nadarzyn w powiecie pruszkowskim – usłyszymy wiele utworów z tej właśnie płyty. Koncert Odrodzony dźwięk będzie prezentacją starego, zapomnianego instrumentu smyczkowego o nazwie suka. Zabytkowy park pałacowy z początku XIX wieku wypełni się dźwiękami kobiecego zespołu muzycznego pod kierownictwem Marii Pomianowskiej i zagra muzykę anonimową z XIV wieku, utwory Piotra z Grudziądza i Johanna S. Bacha, polskie melodie ludowe oraz kompozycje autorskie Marii Pomianowskiej.

maria pomianowska z zespołem
Od ostatnich kilkudziesięciu lat obserwujemy w Europie powrót do korzeni i nostalgię za brzmieniem zapomnianych instrumentów muzycznych.
Na fali tych poszukiwań, przed ponad dwudziestu laty, wsparta ogromną wiedzą Ewy Dahlig-Turek i mistrzowską ręką lutnika Andrzeja Kuczkowskiego, podjęłam się nie lada wyzwania: rekonstrukcji sposobu gry na zapomnianych staropolskich fidelach kolanowych: suce biłgorajskiej, suce mieleckiej i fideli płockiej. Moim głównym pragnieniem było, aby, bazując na jak najbardziej szczegółowych (na ile to możliwe) informacjach, przywrócić do życia technikę gry, ale przy założeniu ciągłości rozwoju instrumentów. Co by było gdyby instrumenty tego typu nie zaginęły? Program koncertu to moje muzyczne kartki z podróży – kompozycje własne, które od lat pisałam „do szuflady” oraz zabytki muzyczne Polski, wzbogacone repertuarem mazowieckich nizin. Klimaty tradycyjnej muzyki polskiej, echo melodii perskich i indyjskich, rytmy Bliskiego czy Dalekiego Wschodu odcisnęły się na moim sercu jak pieczęć. 30 lat podróży po wszystkich kontynentach z sukami i fidelami uświadomiło mi, że te proste, staropolskie instrumenty potrafią rozmawiać we wszystkich językach Świata.
Maria Pomianowska

Na blogu AXUN ARTS recenzent MAK ocenił omawiany materiał muzyczny następująco: Płyta, jako całość, zbudowana została na dominującej funkcji suk. Wydobywane z nich charakterystyczne dźwięki prowadzą melodię każdego utworu, wyznaczając kierunek budowy i rozwoju kolejnych kompozycji. Słychać w nich domieszkę wpływów kilku kultur – bliskich, bo rodzimych, słowiańskich, oraz dalszych, jak Persja i Indie. Wybór takich źródeł nie powinien dziwić. Zarówno tradycja polska, jak i indyjska, w kwestii muzycznej naznaczone są brzmieniem instrumentów z grupy chordofonów, jak suki, fidele. Płyta jest przykładem spoglądania na przeszłość z pozycji szacunku do niej, przywracania zapomnianej (często prawie całkowicie) tożsamości – muzycznej (smyczki stanowią przecież podstawę polskiej melodii ludowej), ale i kulturowej.

Organizator FestiwaluMazowiecki Instytut Kultury

Organizatorzy koncertu w Młochowie: Samorząd Województwa Mazowieckiego; Gmina Nadarzyn; Nadarzyński Ośrodek Kultury; Michalici. Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Michała Archanioła w Młochowie

Koordynator: Małgorzata Kalicińska (MIK), tel. 601 663 921, 22 58 64 227, m.kalicinska@ mik.waw.pl

Plakat koncertu

Źródło: http://www.mik.waw.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx