Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę

Jak zorganizować potańcówkę?

Przemysław Chrzanowski: Potańcówki przy żywej, ludowej muzyce stają się coraz bardziej popularne. Co stoi za tym fenomenem? Chęć powrotu do korzeni? A może tęsknota za prawdziwym instrumentalnym i wokalnym przekazem?

Witold Roy Zalewski, Akademia Kolberga: - Przede wszystkim pasja młodych i nie tylko młodych ludzi do muzyki tradycyjnej. Za powrotem do korzeni stoją także osoby z mojego pokolenia zafascynowane zanikającą kulturą wiejską i zainspirowane między innymi węgierskim ruchem Domów Tańca, czy francuskimi Bal Folk. Poza tym to po prostu świetne imprezy, kiedy gra muzyka na żywo i ludzie tańczą ze sobą.

Jak zabrać się za organizację takiego przedsięwzięcia na lokalnym gruncie? Wiadomo, dobre chęci to podstawa, ale przecież to nie wystarczy…

- Najlepiej jeśli umie się samemu grać muzykę i uczy od lokalnego mistrza. Wtedy jesteśmy świetnie zakorzenieni w lokalnej tradycji. Można też zaprosić jedną z wielu już dobrze grających młodych kapel funkcjonujących już praktycznie w całym kraju. Można też zaprosić starych mistrzów – należy jednak pamiętać o zapewnieniu im odpowiednich warunków, opieki i „obstawy” muzycznej, aby nie zmuszać ich do grania przez całą noc. Za to można poprosić ich o udział w warsztacie i nauczenie kilku melodii. Jeśli chodzi o kwestie czysto organizacyjne to jak z każdą imprezą - należy pomyśleć o wszystkim od promocji przez logistykę i bufet, po posprzątanie po imprezie.

Wybór miejsca to rzecz bardzo istotna. Jaka lokalizacja jest najbardziej właściwa? Remiza, a może plener?

- Najważniejsza jest dobra podłoga do tańca. Powinna być równa, drewniana, zapewniająca dobrą amortyzację. Można skorzystać z sali w remizie, domu kultury, stodoły. Mniejsze, zamknięte przestrzenie mają zazwyczaj lepszą akustykę - radziłbym jednak unikać nowo wyremontowanych remiz z płytkami na podłodze i dużym pogłosem. W plenerze konieczne będzie nagłośnienie.

Czy może to być impreza towarzysząca jakiemuś wydarzeniu – np. dni miejscowości, lokalnemu festynowi itd?

- Oczywiście - to bardzo dobry pomysł, aby włączać tradycyjne formy świętowania do obchodów nowych świąt i innych okazji.

Skąd wziąć muzyków? Czy istnieje jakakolwiek agencja, która pomoże w skontaktowaniu się z konkretnymi kapelami?

- Muzyków można szukać na stronie muzykatradycyjna.pl. Często najłatwiej skontaktować się bezpośrednio przez strony na Facebooku. W Wiejskich Klubach Tańca na przykład chodzi o to by muzyka była miejscowa. Problemem są tereny z niej wyjałowione, tutaj rzeczywiście skupić trzeba się na poszukiwaniach internetowych.

Jakie fundusze trzeba mieć w zanadrzu, by opłacić występujących?

- Godne honorarium kapeli ogrywającej potańcówkę jest nieco niższe od kosztu kapeli grającej na weselu. Pieniądze na ten cel pozyskuje się ze sprzedaży biletów. To w zasadzie jedyny koszt, jaki ponoszą organizatorzy, bowiem większość działań realizuje się na zasadzie wolontariatu.

Czy kapele same animują wydarzenia na parkiecie? A może potrzebny jest ktoś w rodzaju wodzireja?

- Niektóre kapele same mogą pokazać i poprowadzić tańce, ale jest też kilkoro wodzirejów i wodzirejek, którzy wiedzą jak poprowadzić tańce. Warto spytać kapeli, czy z kimś współpracują.

taniec2zaja

Dawna muzyka to dawne tańce, zapomniane kroki… Czy warto postarać się o kogoś, kto zorganizuje szybki kurs walczyków, polek i oberków? A może lepiej iść na żywioł i dać ludziom zwyczajnie potańcować?

- Warsztat tańca to też świetna zabawa. Często elementy warsztatu są integralną częścią potańcówki. Jeśli jednak mamy możliwość, warto pomyśleć o kilku spotkaniach warsztatowych, aby popracować nad podstawami – oberkiem i polką.

Jak wypromować taka imprezę, by nie okazało się, że w dniu potańcówki organizator sam zostanie na parkiecie?

- Na pewno warto skorzystać z pomocy Wiejskich Klubów Tańca, przesłać informację o imprezie do portalu muzykatradycyjna.pl i Radiowego Centrum Kultury Ludowej w Polskim Radiu. Poza tym jak z każdą lokalną imprezą - każdy ma swoje ścieżki. Warto zadbać o dotarcie do starszej publiczności.

Gdzie można „podejrzeć” jak to się robi?

- Warto zainteresować się Wiejskimi Klubami Tańca, które organizują zabawy taneczne dawnej mody z udziałem najznakomitszych muzykantów okolicy. Zabawy odbywają się we wsiach, których mieszkańcy nadal pamiętają dawną muzykę, a tęsknotę za nią przekuwają na działania przywracające ją do życia. Odbywają się najczęściej w remizach i świetlicach, w których dawniej zwykła grać muzyka. Bilet na zabawy, zgodnie ze zwyczajem, jest zawsze w przyjaznej cenie. Na miejscu można pokrzepić się frykasami wiejskich gospodyń, a dla przyjezdnych zorganizowane są noclegi w podstawowym turystycznym standardzie – niezbędne są karimaty i śpiwory. Szczegóły każdorazowo idą w parze z informacjami o konkretnych zabawach.

Jak trafić do Wiejskich Klubów Tańca?

- Aby trafić na zabawę należy śledzić informacje o aktywności Klubów zamieszczane na stronie: https://www.facebook.com/WiejskieKlubyTanca/. Aby móc założyć Wiejski Klub Tańca w swojej wsi należy mieszkać w okolicy, w której wciąż nie brakuje osób grających dawniejszą nutę. Ważne jest też by było gdzie zorganizować zabawę. Do tego celu najlepiej nadają się świetlice i remizy.

***

 

Jak legalnie sprzedawać bilety?

Najprostszym scenariuszem na zorganizowanie potańcówki biletowanej jest współpraca z lokalnym Domem Kultury, który dysponuje odpowiednią wiedzą i narzędziami formalnymi, by sprzedaż biletów zorganizować, przeprowadzić i rozliczyć. Sprzedawać bilety może również stowarzyszenie, jeśli zawarte w jego statucie zapisy o celach, formach działania i sposobach finansowania pozwalają na zorganizowanie potańcówki w ramach odpłatnej działalności pożytku publicznego lub prowadzonej działalności gospodarczej. Rozważając taką sprzedaż należy zapoznać się z przepisami dotyczącymi podatku VAT i obowiązku prowadzenia kas fiskalnych. Małe organizacje mogą w obu przypadkach korzystać ze zwolnień, m.in. do czasu osiągnięcia określonych limitów sprzedaży.

Więcej informacji:

http://poradnik.ngo.pl/odplatna-dzialalnosc-pozytku-publicznego

http://poradnik.ngo.pl/VAT

http://poradnik.ngo.pl/kasa-fiskalna

http://poradnik.ngo.pl/wiadomosc/863745.html

Na podstawie: „Poradnika Wiejskich Klubów Tańca”

Kompletną wersję opracowania opublikujemy na łamach Witryny Wiejskiej we wrześniu.

 

Fot. Archiwum Wiejskich Klubów Tańca

Najnowsze