Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

" Pieśni prządkowe" - płyta promująca spuściznę tradycyjnej kultury muzycznej regionu Gór Świętokrzyskich

Przędzenie lnu, tkanie – to były główne zajęcia kobiece na polskich wsiach w okresie jesienno – zimowym. Nieodłącznym elementem prządkowych spotkań był również śpiew. Wraz z rozwojem technologii i produkcji przemysłowej, zwyczaj prządek zaczął zanikać, a razem z nim międzypokoleniowy przekaz kultury tradycyjnej w jej aspekcie rękodzielnictwa i obyczajowości. Obecnie pieśni prządkowe - niegdyś stanowiące ważny kanon w tradycyjnej kulturze śpiewaczej - praktycznie nie są już wykonywane. Rzadko można je znaleźć w repertuarze regionalnych zespołów folklorystycznych.

Na płycie p.n. „Pieśni prządkowe”, która została wydana w drugiej połowie listopada b.r. , znalazły się utwory zebrane podczas badań terenowych prowadzonych w powiecie kieleckim przez krakowską Fundację Korzenie. Do ich wykonania (a capella) i nagrania Fundacja zaprosiła śpiewaczki z trzech podkieleckich gmin: Zagnańska, Masłowa i Daleszyc.

Wydawca: Fundacja Korzenie .

Płyta współfinansowana ze środków Województwa Świętokrzyskiego, Powiatu Kieleckiego
oraz Urzędu Miasta i Gminy w Daleszycach.

Fragmenty płyty

Źródło: Informacja prasowa

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx