Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

IV Mazowiecki Festiwal Harmonistów w Wołominie

 

Dawniej obowiązkowym elementem na weselach, zabawach miejskich, wiejskich i potańcówkach była harmonia lub akordeon. Obecnie dość często pary młode wracają do tego zwyczaju opuszczając dom przy dźwiękach tego typu instrumentów, lub bawią się przy akompaniamencie kapel ludowych.

 

W niedzielę, 4 września br. o godz. 13:00 w wołomińskiej Fabryczce przy ul. Orwida 20 odbędzie się IV Mazowiecki Festiwal Harmonistów, który będzie świetną okazją do przypomnienia dźwięków harmonii. Wystąpi trzech muzykantów z terenu Mazowsza, oraz Kapela Pauli Kinaszewskiej, w której harmonia jest ważnym elementem składu. Usłyszymy przede wszystkim harmonię trzyrzędową i pedałową. Festiwal poprowadzi Adam Strug – śpiewak, instrumentalista, etnomuzykolog.

 

 

Program:

  • 13:00 Rozpoczęcie Festiwalu.
  • 13:15 Prezentacje harmonistów.
  • 15:15 Potańcówka.

Na Festiwalu wystąpią:

Jakub Zimończyk - harmonista i akordeonista, student ASP, zakochany w polskiej muzyce tradycyjnej. Jest Członkiem „Zawołanego Składu Weselnego” i Kapeli Niwińskich. Gra na harmonii 3-rzędowej produkcji niejakiego Lipińskiego z Radomia. Jego repertuar obejmuje głównie muzykę zachodniej Radomszczyzny, od skrzypków Piotra i Stanisława Gaców oraz Jana Latoska. Ze swoją kapelą najchętniej gra mazurki śpiewaki, ciągłe drogowce, drobne obery, stare skrzypcowe poleczki, ogrywane także przez harmonię trzyrzędową a czasem klarnet. Ceni sobie starą, taneczną nutę sprzyjającą spotkaniom, której towarzyszy śpiew, wprowadzając publikę nieodwołalnie w radosny stan ruchu wirowego.

Małgorzata Makowska - kulturoznawczyni o specjalności folklorystyka i etnologia. Animatorka, muzykantka, śpiewaczka ludowa. Dwukrotna Stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego (2008, 2016). Laureatka ogólnopolskich konkursów związanych z muzyką tradycyjną m. in. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, Festiwal „Nowa Tradycja” (organizowany przez Polskie Radio), Konkurs „Stara Tradycja” w ramach Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Gra na tradycyjnych polskich instrumentach tj. harmonia pedałowa, skrzypce, basy, bębenek, głównie melodie taneczne z Suwalszczyzny, skąd pochodzi. Dokumentalistka tradycji lokalnych. Pasjonatka wszelkich działań związanych z ochroną niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Od 2016 roku członkini zarządu Stowarzyszenia „Nie Po Drodze”.

Piotr Dorosz - etnomuzykolog i muzyk. Od 2012 r. jest doktorantem w Instytucie Sztuki PAN (w ramach Studium Doktoranckiego), gdzie pod kierunkiem prof. dra hab. Piotra Dahliga przygotowuje pracę doktorską poświęconą polskim pieśniom żniwnym i dożynkowym. Od 2006 r. współpracował z redakcją Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN. Prowadzi nagrania terenowe na Mazowszu, Podlasiu, Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie, Podkarpaciu i w Wielkopolsce. W 2014 roku założył Kapelę Dorosza, która kultywuje tradycje muzyczne wsi wschodniego i południowowschodniego Mazowsza (zespół gra w tradycyjnym składzie: trzyrzędowa harmonia pedałowa, skrzypce, bębenek).

Paula Kinaszewska - aktorka (ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie, ostatnio związana z Teatrem Dramatycznym w Warszawie) i skrzypaczka. Jej mistrzami są Tadeusz Jedynak i Piotr Gaca z Przystałowic Małych. Uczy się ponadto od śpiewaczek: Krystyny Ciesielskiej i Marii Siwiec. Trio Woźniak/Wachowiak/Kinaszewska zdobyło trzecią nagrodę na tegorocznym Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Prowadzi cykliczne warsztaty muzyki tradycyjnej dla młodych skrzypków ”Zagrajcie muzykanty ładnie". Na Festiwalu zagra ze swoją Kapelą w składzie: Paula Kinaszewska – skrzypce i śpiew, Joanna Strelnik- basy i śpiew, Mateusz Wachowiak – harmonia trzyrzędowa.

źródło: http://etnowolomin.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx