Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zapraszamy do kącika opiekuna

Co 3 sekundy pojawia się na świecie osoba z demencją.

To, że człowiek się starzeje, to wiadomo. Ale w jaki sposób się zestarzeje i zejdzie z tego świata to już nie. Może być tak, że po prostu będzie go się robiło coraz mniej i stopniowo będzie odchodził jako sprawna babcia czy dziadek przynosząc radość rodzinie. Ale może się stać i tak, że zrobi się go ,,coraz więcej” i będzie wymagał coraz to większej i trudniejszej opieki i stanie się całkowicie niesamodzielny.

Starość to naturalny etap naszego życia, do którego trzeba się przygotować. Z radością czekamy na narodziny dziecka, kupujemy poradniki o pielęgnacji niemowląt. Kiedy zaczynamy nie radzić sobie ze zbuntowanymi nastolatkami czytamy o okresie dojrzewania a po artykuły na temat przekwitania sięgamy gdy objawy spadku poziomu hormonów we krwi dają się nam we znaki.

Ale czy interesuje nas zagadnienie otępienia starczego? Czy kiedy jesteśmy zdrowi i sprawni ciekawi nas jak wyglądają początki choroby Alzheimera i co robić kiedy zaobserwujemy niepokojące objawy, takie jak zapominanie, nieradzenie sobie z czynnościami codziennymi, gubienie się ? Czy wiemy co i kiedy należy opowiedzieć lekarzowi I kontaktu i w którym momencie powinniśmy towarzyszyć naszemu starszemu podopiecznemu przy każdej wizycie ?

Szacuje się, że obecnie w Polsce ponad 500 tysięcy osób żyje z otępieniem, w tym ponad 300 tysięcy z chorobą Alzheimera. Otępienie jest jedną z głównych przyczyn inwalidztwa wśród osób w podeszłym wieku i jednym z głównych problemów zdrowia publicznego.

Ponieważ problem ten staje się bardzo poważny, mając na uwadze przyszłości naszego starzejącego się społeczeństwa zespół Witryny Wiejskiej postanowił wyjść naprzeciw potrzebom osób, którą są lub w najbliższym czasie będą bezpośrednio odpowiedzialne za coraz bardziej niesamodzielne osoby starsze.

Teoretycznie powinna się nimi zająć rodzina ale w praktyce przeważnie zajęcie to spada na jedną osobę, najczęściej kobietę, która staje się ,,opiekunem”. To piękne słowo w praktyce oznacza wieloletni wyrok polegający na zrezygnowaniu z dotychczasowego życia i wejścia w tryb nieustannej bieganiny pomiędzy lekarzami, rehabilitantami, aptekami ... a nieustanna ,,opieka” niebawem całkowicie pochłonie czas na własne życie. Opiekun stopniowo staje się całkowicie zależny od chorego, przestaje być aktywny towarzysko, porzuca swoje zainteresowania, hobby, znajomych. Jest obciążony fizycznie, psychicznie i organizacyjnie.

Zapraszamy do naszego kącika opiekuna wszystkich, których dotyka ten problem, zwłaszcza osoby ze wsi i małych miasteczek gdzie trudno jest o fachową pomoc i dotarcie do prowadzonych przez specjalistów grup wsparcia. W naszym kąciku będziemy zamieszczać niezbędne informacje i wyszukiwać przydatne poradniki i artykuły. Czekamy również na Państwa listy z pytaniami, które pomogą nam dostarczyć to co dla opiekunów, z zwłaszcza tych ,,daleko od szosy” jest niezbędne.

Listy prosimy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,

lub zwykłą pocztą na adres: 

Fundacja Wspomagania Wsi
ul. Bellottiego 1
01-022 Warszawa

***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx