Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę

Ludzie od dziedzictwa - Swołowo

Daniel Lessnau, Lokalna Grupa Rybacka z Władysławowa

 

- Moje stowarzyszenie przygotowuje nową strategię działania. W obszarze naszych zainteresowań znajduje się także szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe, stąd moja obecność na konferencji w Swołowie. Skupiamy się rzecz jasna na dziedzictwie rybackim. Warto zaznaczyć, że ten sektor gospodarki, w formie jaką mamy u siebie, na świecie praktycznie już nie istnieje. Rybactwo zanikło praktycznie w Holandii i Niemczech, nas też to czeka. Skutecznie zabijają tę działalność limity połowowe. Rybacy rezygnują, bo nie widzą w tej branży przyszłości. Dlatego trzeba zrobić wszystko, by to dziedzictwo wydobyć i zdążyć zachować. Myślę, że takie spotkania jak to w Swołowie mogą pomóc przede wszystkim w poszukiwaniu inspiracji. Można się dowiedzieć między innymi tego, jak budować tożsamość miejsca w oparciu o kulturę i dziedzictwo.  

Danuta Makowska, Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku

- Jestem bardzo zainteresowana dziedzictwem kulturowym Pomorza. Stanowimy pewną wspólnotę, z którą niestety nie wszyscy potrafią się jeszcze utożsamić. Dysponujemy różnymi formami dziedzictwa kulturowego, mam tu na myśli nie tylko obiekty architektoniczne, z reguły wymagające rekultywacji, ale również dziedzictwo niematerialne. Chodzi między innymi o sferę kulinarną, w tej materii naprawdę mamy się czym pochwalić. Poza tym dziedzictwo kulturowe daje podstawę do identyfikowania się z naszymi małymi ojczyznami, co przekłada się na kapitał ekonomiczny. Ośrodki doradztwa rolniczego mają wpływ na kształtowanie procesu zachowywania dziedzictwa kulturowego. Widać to choćby w sektorze pozarolniczym, gdzie stawiamy na turystykę wiejską.

Piotr Kłobuch, sołtys Węgorzewa Koszalińskiego

- Jestem zaczarowany architekturą szachulcową. Jako młody chłopak pojechałem na rowerze z Koszalina do Jamna i już wówczas te charakterystyczne budynki zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Byłem wtedy w podstawówce. Potem minęło wiele czasu aż trafiłem do Węgorzewa Koszalińskiego, gdzie zostałem sołtysem. I akurat przy wjeździe do mojej posesji stoi szachulcowa chałupa z 1845 roku. Krótko mówiąc historia zatoczyła koło, mam dziś namiastkę skansenu przed swoim domem. Pomorze powinno stawiać na regionalizm, a regionalizm to między innymi ta charakterystyczna architektura. Nie mają takiego budownictwa ani na Mazowszu, ani w Małopolsce. To coś, co nas wyróżnia.

Na co dzień skupiam się nie tylko na swojej wsi, interesuje mnie nieco szersza okolica. Jestem gorącym orędownikiem edukacji regionalnej w szkołach, w młodych ludziach należy wyrabiać pamięć o niepowtarzalnych miejscach. Chciałbym także, aby Pomorze nie było tylko nazwą geograficzną, a poniekąd psychologiczną – taką, z którą ludzie wewnętrznie będą się utożsamiali. Trzeba szukać dobrych wzorów. Swołowo, w którym się spotykamy, idealnie się do tego nadaje. To właśnie podczas takich spotkań można szukać inspiracji. I to w wielu obszarach. Mnie osobiście zajmuje kwestia stylizacji współczesnego budownictwa na modłę szachulcową. Jestem za tym, by nie tylko restaurować, ale i mądrze stylizować. Wiem, że dla środowiska konserwatorskiego to bardzo ciężki temat, chcę się przekonać, co specjaliści mają w tej kwestii do powiedzenia.

Daniel Ebertowski, Fundacja Republika Marzeń z Lipusza

- Mamy u siebie majątek prywatny, który chcielibyśmy przeistoczyć w obiekt o charakterze społeczno-edukacyjnym. Co prawda nie jest to budynek zabytkowy, nie mniej poszukujemy gdzie się da ludzi, którzy pomogliby nam przejść przez gąszcz wymogów formalno-prawnych. Konferencje takie jak ta w Swołowie skupiają ludzi doświadczonych w podobnych działaniach, można natknąć się na osoby, które przez coś podobnego przechodziły. Dla mnie wszelkie rady, sugestie są na wagę złota. Dlatego tutaj jestem. Co oczywiste, poszukujemy również możliwości finansowania tego przedsięwzięcia. Nasze dotychczasowe starania w zasadzie spełzają na niczym. Nie posiadamy wkładu własnego, nie po drodze nam z wyśrubowanymi terminami, dlatego wiele pozornie dostępnych źródeł nie odpowiada naszemu projektowi.

Agnieszka Teczewska

- Mój mąż jest właścicielem żuławskiego domu podcieniowego, wpisanego do rejestru zabytków. Pozyskaliśmy dofinansowanie na jego remont, prowadzimy go etapami. Większość omawianych tu zagadnień jest mi znana, ale pojawiają się nowe problemy, z którymi trudno jest nam sobie poradzić. Mówię tutaj o farmach wiatrowych. W najbliższych latach budżet Unii Europejskiej zakłada gigantyczne dofinansowania do odnawialnych źródeł energii, wiatraki będą wyrastać jak grzyby po deszczu skutecznie niszcząc walory krajobrazowe naszej niepowtarzalnej okolicy.

Proszę pamiętać, że Żuławy to teren depresyjny, płaski jak stół, a więc idealny dla budowania farm wiatrowych. Za inwestycjami tego rodzaju stoją gigantyczne koncerny energetyczne, z którymi bardzo trudno jest walczyć. Obecnie stawia się pojedyńcze wiatraki, mamy dowody na to, że jest to działanie nielegalne. Wynika to z braku koniecznej dokumentacji, a nawet pomyłek w nazewnictwie miejscowości, standardem jest także to, że wiatraki stawia się zbyt blisko siedlisk ludzkich. Tu podczas konferencji w Swołowie zdążyłam się zorientować, że problem z farmami wiatrowymi dotyczy praktycznie całego Pomorza. Mam nadzieję, że wspólnie uda się zablokować ten proceder.  

Grzegorz Andziak, Stowarzyszenie Hnenrykowskie w Słomczynie

- Do Swołowa przyjechałem na zaproszenie organizatorów. Moja rodzina jest w posiadaniu zabytkowego kompleksu pałacowego. Od lat zmagamy się z jego rewitalizacją i zagospodarowaniem. Prócz licznych problemów mamy także wiele pozytywnych doświadczeń, którymi podczas tej konferencji starałem się podzielić. Posiadanie takiego obiektu wymaga nie tylko sporych nakładów finansowych, ale i poczucia odpowiedzialności. Powiem więcej: trzeba to pokochać.

tekst i fot. Przemysław Chrzanowski

 

Najnowsze