Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę

Śladami zapomnianej historii Polesia Lubelskiego. Wywiad z Adamem Panasiukiem

Śladami zapomnianej historii Polesia Lubelskiego. Wywiad z Adamem Panasiukiem

 

"Niemalże całe moje dotychczasowe życie jest związane z lubelską wsią. Wychowywałem się we wsi Zastawie, a do Wereszczyna chodziłem do szkoły, byłem ministrantem w zabytkowym kościele. Moja fascynacja historią rozpoczęła się dość wcześnie" - sam o sobie pisze Adam Panasiuk, autor monografii kilku wsi Polesia Lubelskiego.

Adam Panasiuk, z wykształcenia prawnik i politolog już od 5 lat intensywnie odkrywa historię swojej małej ojczyzny. W ciągu trzech lat przeprowadził ponad 100 wywiadów, zebrał 2 000 skanów i fotokopii starych zdjęć. Dzięki prywatnie uruchomionej stronie internetowej www.historia.urszulina.net nawiązał kontakty z ludźmi z całego świata. Dziś koresponduje z osobami z USA, Kanady, Francji, Niemiec i Rosji, których przodkowie mieszkali na terenie gminy. Także od nich otrzymał wiele fotografii, a z niektórymi spotykał się osobiście. Przez ponad półtora roku stronę odwiedziło 100 tysięcy osób.

W 2011 r. Adam Panasiuk został laureatem konkursu FDPA „Polska wieś - dziedzictwo i przyszłość" za monografię „Wereszczyn. Śladami zapomnianej historii". Kolejna publikacja to „Andrzejów. Śladami zapomnianej historii". Przygotowywana jest monografia "Wola Wereszczyńska, Zawadówka, Babsk. Śladami zapomnianej historii".

Dwie monografie wydane do tej pory przez Adama Panasiuka. Kolejne są w przygotowaniu

Adam Panasiuk jako wiceprezes i dyrektor biura stowarzyszenia LGD „Polesie" jest inicjatorem wielu przedsięwzięć: porządkowania miejsc pamięci czy wspólnego świętowania. Jako redaktor naczelny Kwartalnika Stowarzyszenia LGD „Polesie" w każdym numerze nawiązuje do dziedzictwa historycznego i kulturowego swojej gminy. Jak sam przyznaje, tysiąc egzemplarzy rozchodzi się w ekspresowym tempie.

"Z życia Polesia" - kwartalnik wydawany przez  Stowarzyszenia LGD „Polesie"

Warto dodać, że LGD „Polesie" wspólnie z pięcioma innymi LGD z Lubelszczyzny uruchomiło portal "Śladami Przeszłości", w ramach projektu: "Śladami przeszłości. Odnowa i promocja dziedzictwa historyczno-kulturowego środkowo-wschodniej Lubelszczyny"- www.sladami-przeszlosci.pl, gdzie każdy może dodawać swoje informacje czy zdjęcia.

Zdjęcia przedstawione w wywiadzie pochodzą ze strony www.historia.urszulina.net

Opracowanie: Magda Kowalczyk, 15.07.2013 r.

Najnowsze