Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

II Międzynarodowa Konferencja „Zabytki i Energia”

Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego (Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki) zaprasza na II Międzynarodową Konferencję „Zabytki i Energia” poświęconą ochronie modernistycznych tynków szlachetnych. 
 
Wedle najnowszych ustaleń, tynki szlachetne można uznać za jedną z cech wyróżniających polskiej architektury doby międzywojnia. Zagrożenie tego absolutnie wyjątkowego zasobu wynika ze słabej dziś znajomości stosowanych ówcześnie technik oraz braku kompleksowego rozpoznania receptur tynkarskich.
 
Dotychczas architekci, konserwatorzy, czy historycy sztuki w zasadzie w ogóle nie zwracali uwagi na tynki jako kluczowy element artystycznego wyrazu modernistycznej budowli. Jej szczególną cechą jest to, że w większości obiektów układ trzech odmian tynków szlachetnych na fasadzie (tj. zwykłego z domieszką miki, kamieniarskiego i terazza) jest niezmienny, co sprawia, że budynki Gdyni, Katowic, Warszawy, czy Krakowa zasadniczo nie różnią się sposobem wykończenia elewacji, a przy tym zachowują indywidualność artystycznego wyrazu oraz ogromne bogactwo form.
Dodać należy, że wobec skromności detalu, to właśnie wyprawy szlachetne stanowiły o ostatecznej kolorystyce i fakturze wznoszonych obiektów. Technologia i technika ich wykonania przetrwała znakomicie próbę czasu i wiele elewacji opracowanych przez znakomitych rzemieślników dotrwało do dziś w stanie bardzo dobrym. We wnętrzach lastrykowe klatki schodowe, mimo upływu lat, nadal zachwycają precyzją wykonania, wykwintną barwą i połyskiem.
 
Niestety, brak należytego rozpoznania zagadnień związanych z wyprawami elewacyjnymi skutkuje niefachowym prowadzeniem robót konserwatorskich, podczas których tynki z zasady nieprzeznaczone do malowania są pokrywane warstwami farb, skuwane albo co gorsza, w ramach termomodernizacji, oklejane  styropianem.
 
Z uwagi na szeroko zakrojony program termomodernizacji budynków – realizowany, jako element walki ze smogiem – trzeba zwrócić uwagę na problematykę ochrony tynków historycznych, oraz  potencjalne zagrożenie dla architektury modernistycznej w ogóle.
 
Konferencja „Zabytki i Energia” łączy zatem tematykę poświęconą ochronie i konserwacji szlachetnych tynków międzywojnia z tematyką prawidłowej konserwacji i termomodernizacji obiektów modernistycznych. Jej rezultatem będzie, dyskusja, wypracowanie „know-how” postępowania oraz opracowanie i opublikowanie wytycznych dobrych praktyk ochrony tynków modernistycznych.
 
Konferencja „Zabytki i Energia” odbędzie się w dn. 23-24 września w Krakowie, w Małopolskim Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego / Kampus Politechniki Krakowskiej, ul. Warszawska 24.
 
 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx