Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Aby na wsi było ładniej

Aby na wsi było ładniej
Krajobraz wsi jest najcenniejszym dokumentem mówiącym nam o dziejach danej miejscowości i równocześnie najciekawszą – bo żywą lekcją historii.

 Aby na wsi było ładniej

Aby nauczyć się prawidłowo gospodarować dziedzictwem kulturowym, należy uzmysłowić sobie, co tworzy tę spuściznę na obszarze wiejskim oraz zapoznać się z nią dogłębnie, badając indywidualne cechy. Zajmując się zatem danym przypadkiem projektowym na początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie: Co to jest?  Elementy dziedzictwa, będące przedmiotem naszych rozważań, dostępne są w różnym stopniu oraz zestawieniu, tworzą krajobraz małych ojczyzn, wpływając na jego różnorodność.

Krajobraz wsi jest najcenniejszym dokumentem mówiącym nam o dziejach danej miejscowości i równocześnie najciekawszą – bo żywą lekcją historii.  Odzwierciedla pełnię działalności człowieka od czasów średniowiecza aż po współczesność. Jest kompozycją, której autorem są nie tylko ludzie, ale i natura. Stąd biorą się trzy typy krajobrazu: naturalny (będący dziełem przyrody), kulturowy (będący wynikiem gospodarczej działalności człowieka) oraz naturalno-kulturowy (czyli mieszany).  Ostateczny odbiór dzieła, jakim jest kompozycja, zależy jednak od rodzaju, proporcji oraz sposobu zestawienia poszczególnych elementów, stąd nieskończona mnogość form wiejskiego krajobrazu. 

Aby na wsi było ładniej, Piotr Chylik
Fundacja Wspomagania Wsi
wydanie II, 2008r.

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx