Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Kiermasz roślin i owoców pn. „Jabłoniowy zawrót głowy” w Parku Mużakowskim w Łęknicy - oferta sprzedaży sadzonek starych odmian drzew owocowych

W sobotę 26 września zapraszamy do historycznej szkółki w polskiej części Parku Mużakowskiego, gdzie już po raz siódmy odbędzie się kiermasz roślin i owoców pn. „Jabłoniowy zawrót głowy”.

 

Impreza nawiązuje do tradycji tego miejsca, pełniącego od początku istnienia parku funkcję zaplecza ogrodniczego. Na jego potrzeby w szkółce uprawiano młode rośliny, gromadzono je, rozmnażano i przechowywano, przygotowując do wysadzenia na docelowe miejsca.  W II połowie XIX wieku szkółka mużakowska uzyskała cenioną i rozpoznawalną markę, stając się z czasem znaczącym źródłem dochodów. Dzisiaj miejsce to kojarzy się przede wszystkim ze starym sadem, założonym z początkiem XX wieku, gdy uprawy zdominowały rośliny użytkowe.  Zachowane drzewa owocowe rosnące na prawie całym terenie, reprezentujące liczne odmiany, w części rzadko spotykane we współczesnych sadach przydomowych, stanowią kolekcję interesującą nie tylko dla znawców. W ostatnich latach kolekcja została wzbogacona o ponad 250 młodych drzew owocowych.

W czasie nadchodzącej edycji „Jabłoniowego zawrotu głowy” w godz. 11.00-18.00 swoją ofertę zaprezentują firmy ogrodnicze, szkółkarze i sadownicy z regionu. Na uwagę zasługuje przygotowana przez nich oferta sprzedaży sadzonek starych odmian drzew owocowych. Kupić będzie można również rośliny ozdobne do ogrodu. Zainteresowani poradami ogrodniczymi będą mogli zwrócić się z pytaniami do specjalistów i na terenie Szkółki udać się na spacer edukacyjny pn. „Drzewa owocowe w krajobrazie – ochrona starych odmian drzew owocowych”.

Przygotowano również bogatą ofertę sprzedaży produktów roślinnych, wyrobów rękodzieła, domowych przetworów, miodów, a także regionalnych serów i wędlin. Oczywiście nie zabraknie przepysznych ciast, lodów i aromatycznej kawy. Dorośli i dzieci będą mogli wziąć udział w atrakcyjnych warsztatach ruchowych i artystycznych, podczas których własnoręcznie wykonają naturalne kompozycje jesienne i ozdoby z dyni. Każdy uczestnik będzie miał możliwość samodzielnie skomponować i wykonać świeży sok z owoców zebranych na terenie mużakowskich sadów. Zapraszamy również na miodowe warsztaty i stoisko edukacyjne Lasów Państwowych.

Zapraszamy wszystkich szukających odpoczynku w jesiennym słońcu przy nastrojowej muzyce, którą zapewnią występy zespołów Vergißmeinnicht i Póki co.

Organizatorem „Jabłoniowego zawrotu głowy” jest Narodowy Instytut Dziedzictwa Specjalistyczna Pracownia Terenowa „Park Mużakowski” w Łęknicy.

Źródło: https://www.nid.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx