Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ruszają letnie spacery po Stoczni Gdańskiej Szlakami Kobiet

Na czym polegała praca suwnicowej? Jaką rolę odgrywały kobiety w strajkach? Czy bycie robotnicą było powodem do dumy? Jak wyglądało wsparcie socjalne osób pracujących w Stoczni i życie kulturalne zakładu? Odpowiedzi na te pytania poznamy podczas letnich spacerów, które odbywają się w środy, piątki i niedziele. W związku z dotrzymywaniem reżimu sanitarnego na spacery obowiązują zapisy, a liczba osób jest ograniczona.

Spacery po Stoczni Gdańskiej Szlakami Kobiet pokazują zakład oczami suwnicowych, inżynierek, sprzątaczek i pracownic administracyjnych. Podczas wycieczek dowiadujemy się, jak praca w Stoczni wpłynęła na ich życie. Poznajemy bliżej historie: niepokornej suwnicowej, animatorki kultury, działaczek Solidarności oraz codzienność strajku w Sierpniu 1980.

W trakcie zwiedzania usłyszymy wiele anegdot i ciekawostek, np. o stoczniowym ogrodnictwie, z którego pochodziły tulipany i goździki rozdawane w zakładzie na Dzień Kobiet. Dowiemy się, gdzie znajdowały się: Willa Dyrektora, Modelarnia i hala 46A z muralem „Tatusiu! Pracuj bezpiecznie”, w której na suwnicach pracowała Anna Walentynowicz.

Spacery odbywają się w środy, piątki i niedziele. W lipcu rozpoczynają się o godz. 18.00 (środa i piątek) oraz 16.00 (niedziele). W sierpniu i wrześniu rozpoczynają się o godz. 17.00 (środa i piątek) oraz 16.00 (niedziele). Można wybierać spośród kilku tras: pracowniczo-strajkowej, pracownic, strajkowej i “Anna, legenda Solidarności” - poświęconej Annie Walentynowicz.

Zwiedzanie jest bezpłatne. Spacery dla osób dorosłych. W związku z dotrzymywaniem reżimu sanitarnego na spacery obowiązują zapisy, a liczba osób jest ograniczona.

Zapisy

Każdy spacer ma ograniczoną liczbę osób, wraz z potwierdzeniem udziału w spacerze uczestnik otrzymuje informację o miejscu jego startu. Wszyscy uczestnicy i uczestniczki są zobowiązani do przestrzegania regulaminu spacerów, który akceptują przy zapisach: m.in. noszenia maseczek i zachowywania dystansu społecznego. Spacery przeznaczone są dla osób dorosłych.

Stocznię Gdańską można też zwiedzać indywidualnie przy użyciu aplikacji, audioprzewodnika, a także poznać jej historię ze słuchowiskami i książką - materiały znajdują się na stronie: www.stocznia-jest-kobieta.org

Spacery po Stoczni Gdańskiej Szlakami Kobiet są częścią projektu Instytutu Kultury Miejskiej – Metropolitanka. Metropolitanka to projekt herstoryczny (z ang. her story – „jej historia”, w nawiązaniu do his story – „jego historia”), którego centrum jest opowieść o roli kobiet w historii. Roli, która jest często pomijana w akademickich, szkolnych i codziennych rozmowach. www.metropolitanka.ikm.gda.pl

Źródło: Informacja prasowa

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx