Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Od feudalizmu do XXI wieku. O przemianach na polskiej wsi w perspektywie historycznej. Cześć I. Zbyt długie średniowiecze - rozmowa z dr. hab. Andrzejem Zawistowskim

Dr hab. Andrzej Zawistowski podczas pierwszej części rozmowy, której tematem są przemiany społeczno-gospodarcze na polskiej wsi, opowiada o okresie od końca XV wieku do początku XX. Podczas gdy zachód Europy wychodzi ze średniowiecza stopniowo likwidując pańszczyznę i przyznając wolność osobistą chłopom, w Polsce następuje proces odwrotny. Ze względu na koniunkturę na zboże, pańszczyzna przybiera coraz większy zakres. Miało to negatywne konsekwencje nie tylko dla włościan, ale ogółu polskiej gospodarki.

Andrzej Zawistowski - jest absolwentem Instytutu Historycznego UW, doktorem ekonomii i doktorem habilitowanym historii, specjalizuje się w historii gospodarczej i społecznej Polski, autor wielu publikacji, m.in. "Bilety do sklepu. Handel reglamentowany w PRL", która została wyróżniona w konkursie "Książka Historyczna Roku" o nagrodę im. Oskara Haleckiego.

 

Źródło: https://wszechnica.org.pl

ZOBACZ DRUGĄ CZĘŚĆ ROZMOWY

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx