Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ogólnopolska konferencja na Uniwersytecie Opolskim pt. „Dziedzictwo kulinarne Śląska w nowych kontekstach interpretacyjnych"

2 i 3 marca na Uniwersytecie Opolskim odbędzie się kolejna ogólnopolska śląskoznawcza konferencja naukowa pt. „Dziedzictwo kulinarne Śląska w nowych kontekstach interpretacyjnych”. Jej organizatorami są Katedra Nauk o Kulturze i Religii oraz Katedra Języka Polskiego w Instytucie Językoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa objął patronat honorowy nad tym wydarzeniem.
https://www.nid.pl/imgResize.php?img=L3VwbG9hZC9pYmxvY2svNTJkLzUyZDEzYjAyZTc5NGZjNTEzMjY0OTI0MTQ0MWMwOWRhLmpwZw==&scale=3


Jest to już trzecia konferencja poświęcona dziedzictwu materialnemu i niematerialnemu Śląska. Wcześniejsze, pt. „Kulturowo-językowy obraz Śląska” i „Dziedzictwo kulturowe Śląska”, odbyły się w 2016 i 2018 roku.

Dziedzictwo kulinarne Śląska, ze względu na położenie regionu, jego złożoną historię i zmiany ludnościowe po drugiej wojnie światowej, stanowi mozaikę niezwykle interesujących zagadnień, które ciągle nie są w pełni rozpoznane i czekają na odkrycie. W konferencji adresowanej do przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych (m.in. kulturoznawców, językoznawców, folklorystów, etnologów i antropologów, historyków, socjologów) wezmą udział badacze reprezentujący ośrodki naukowe z kraju (m.in. z Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Katowic, Zabrza, Opola) i z zagranicy (Czech).  

Konferencja obejmuje tematy takie, jak: stan badań nad dziedzictwem kulinarnym; kulinaria w perspektywie dziedzictwa niematerialnego; kulinaria codzienne, świąteczne i obrzędowe; społeczno-kulturowe uwarunkowania pozyskiwania i wytwarzania pożywienia dawniej i dziś; kulinaria w folklorze (np. w bajkach, podaniach, pieśniach, opowieściach wspomnieniowych, dowcipach); wpływy obce na kształtowanie się obrazu kulinariów śląskich (np. kresowe, czeskie, niemieckie, austriackie, węgierskie); kulinaria jako atrakcję turystyczną regionu; językowe aspekty kulinariów śląskich itp.

Wygłoszone referaty po otrzymaniu pozytywnych recenzji opublikowane zostaną w punktowanej monografii wieloautorskiej, która ukaże się w Wydawnictwie Uniwersytetu Opolskiego.

Konferencja adresowana jest do badaczy zajmujących się zagadnieniem dziedzictwa kulturowego (kulinarnego) Śląska, a także szerokiego grona osób rozmiłowanych w tradycji i kulturze tego regionu.
 
Organizatorami konferencji są Instytut Językoznawstwa, Katedra Nauk o Kulturze i Religii oraz Katedra Języka Polskiego. Patronat honorowy nad konferencją objęły: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Międzynarodowa Organizacja Sztuki Ludowej (IOV) Sekcja Polska i Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział Opole.
 
Konferencja odbędzie się w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, Pl. Kopernika 11, 45-040 Opole.
 
 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx