Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Mniejszości narodowe i etniczne z woj. zachodniopomorskiego z szansą na marszałkowską dotację

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego jest pierwszym regionem w Polsce, który w budżecie wyodrębnił zadanie „wsparcie mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego”. Z tej puli środków korzystają w dużej mierze organizacje pozarządowe, zapraszając mieszkańców Pomorza Zachodniego do poznawania innych kultur.  NGO-sy do 10 marca mogą zgłaszać propozycje działań na ten rok. Najlepsze przedsięwzięcia otrzymają dofinansowanie.
 
W województwie zachodniopomorskim działa blisko 20 organizacji mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego. Region zamieszkują obywatele RP pochodzenia białoruskiego, czeskiego, litewskiego, niemieckiego, ormiańskiego, rosyjskiego, słowackiego, ukraińskiego i żydowskiego. Natomiast mniejszości etniczne stanowią Romowie, Łemkowie i Tatarzy. Prężnie działa także społeczność posługująca się językiem kaszubskim.
 
– Dotychczasowa współpraca z organizacjami pozarządowymi pokazuje, jak wiele ciekawych wydarzeń, konferencji, koncertów możemy wspólnie zorganizować. Różnorodność społeczna i kulturalna to nasz ogromny potencjał. Chcemy rozwijać tę współpracę i już po raz piąty  ogłaszamy otwarty konkurs ofert dla NGO’sów – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
 
W ubiegłym roku organizacje pozarządowe, dzięki przyznanym dotacjom, zrealizowały 14 projektów z tego zakresu.
 
Przyznane dotacje pozwoliły m.in. na profesjonalnie przygotowanej kolekcji etnograficznej przez szczeciński oddział  Związku Ukraińców w Polsce. Organizacja przygotowała elektroniczny spis etnograficzny zgromadzonych zasobów, m.in.  strojów ukraińskich i wyposażenia domów.
 
W Koszalinie odbyło  dobrze już znane Spotkanie Kultur czy koncert zespołu „Żurawli”. Stowarzyszenie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce Oddział w Szczecinie dofinansowanie przeznaczyło na organizację wyjazdów studyjnych po cmentarzach żydowskich na Pomorzu Zachodnim. Kulturę romską promowały dwie organizacje.
 
Stowarzyszenie Związek Romów Polskich w Szczecinku wsparcie przeznaczyło  na kontynuację warsztatów dla dzieci, a Fundacja Razem dla rozwoju obszarów wiejskich w Pyrzycach zorganizowała konferencję „Romowie na ziemiach zachodnich po 1945 roku”.
 
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Szczecinie zajęło się szczególnie ważnym wydarzeniem dla tej społeczności. Organizacja świętowała we wrześniu 25-lecie oddziału.
 
W tym roku na wsparcie mniejszości narodowych samorząd województwa przeznaczył 240 tys. zł (o 50 tys. więcej niż w roku 2019). Do rozdysponowania w ogłoszonym otwartym konkursie ofert jest 170 tys. zł. Oferty w generatorze Witkac.pl można zgłaszać do 10 marca 2020 r. 
 
W roku 2016 decyzją Radnych Województwa Zachodniopomorskiego, Pomorze Zachodnie jako jedyny region w Polsce, wyodrębniło w budżecie zadanie „wsparcie mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego”. Z tego działania wspierane są organizacje pozarządowe. W ramach przekazanych funduszy w latach 2016–2019 przeprowadzono cztery otwarte konkursy ofert, przeznaczając na ten cel łącznie 600 tys. zł.
 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx