Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę

V Kongres Kultury Regionów w Nowym Sączu

Już po raz piąty w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu w dniach: 15 – 18 października br. będzie gościć kilkuset regionalistów, znawców, miłośników i twórców kultury, artystów i naukowców, kierowników zespołów folklorystycznych z całej Polski, także ludzi pióra, dziennikarzy. W programie – jak co roku - znajdą się dyskusje, warsztaty, koncerty, spektakle.

Tradycyjnie organizatorem Kongresu jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, współorganizatorem – Narodowy Instytut Dziedzictwa, przy wsparciu Województwa Małopolskiego. Zaplanowaliśmy debaty panelowe i zajęcia warsztatowe. Wydarzenie otworzy 15 października (wtorek) wspólny występ grupy wokalistów pod hasłem: „Zacznijcie wargi nasze…”. W roku 2018 byliśmy świadkami gry na instrumentach pasterskich. W 2017 - był to popis heligonistów, w 2016 - dudziarzy, a w 2015 – mistrzów gry na trombicie. Oj, będzie się działo!

Wśród zaproszonych gości są m.in.: prof. dr hab. Józef Kąś, ks. prof. dr hab. Michał Drożdż, ks. prof. dr hab. Wojciech Bęben, prof. dr hab. Jerzy Bartmiński, prof. dr hab. Magdalena Zowczak, O. Jacek Siepsiak, Bartłomiej Koszarek, Antoni Kroh, Franciszek Palka, Krzysztof Trebunia-Tutka, dr Weronika Grozdew-Kołacińska, dr hab. Łukasz Gaweł, dr Aleksandra Dziurosz, dr Jacek Jackowski, Marianna Jara, Maria Krawczuk.

„Sacrum – profanum. Oś istnienia” – to wiodący temat V KKR. Rozwijać go będziemy w trakcie sesji plenarnej i paneli dyskusyjnych. Ten sejmik miłośników kultury regionalnej potrwa do 18 października. Poszczególne wydarzenia odbywać się będą w Nowym Sączu (MCK SOKÓŁ), w Rytrze (Perła Południa) i w kilku miejscowościach Sądecczyzny (warsztaty).
W trakcie konferencji zasłużeni „siewcy, orędownicy, kreatorzy” zostaną uhonorowani odznaczeniami przyznanymi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz władze województwa małopolskiego. Wielkim zainteresowaniem – zapewne – cieszyć się będzie wystawa poświęcona tzw. fenomenowi paszyńskiemu.

Organizatorzy: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ i Narodowy Instytut Dziedzictwa

www.kultura-regionow.pl

PROGRAM: bit.ly/5KKR-program
AKREDYTACJE: bit.ly/5KKR-akredytacje

Źródło: Facebook

Najnowsze