Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

„Tam gdzie rzeka wolno toczy swój bieg, młyn w objęciach rzeki do dziś trwa…”

Niech fragment słów L.A. Moczulskiego do piosenki Skaldów zapowie treść tego artykułu. Muzeum pragnie się bowiem podzielić informacjami na temat postępujących prac przy skansenowskich młynach.

Już niebawem kolbuszowscy muzealnicy zaproszą turystów do odwiedzenia nowej wystawy w Parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej pn. „Młynarstwo. Siła wiatru i wody. Opowieść o tradycyjnym młynarstwie ludowym”, która jest przygotowywana w ramach dwuletniego projektu „Dawny przemysł wiejski…”.

Przedsięwzięcie wchodzi właśnie w ostatni etap realizacji. Na ukończeniu są prace przy wykonaniu wystawy multimedialnej, dzięki której odwiedzający będą mogli wirtualnie prześledzić historię młynarstwa, zapoznać się z funkcjonowaniem urządzeń wewnątrz młynów wodnych i wiatraków, a najmłodsi – dzięki grze interaktywnej – poznać podstawowe terminy używane w młynarstwie. Twórca ludowy Jan Puk – stolarz – kończy budowę ruchomych modeli wiatraków, a drukarnie przygotowują plansze informacyjne i folder dotyczący wystawy.

Oprócz materiałów informacyjnych w formie plansz, wystawy czy wydruku, będzie można obejrzeć pracę młynów na żywo, aby uświadomić sobie, jak złożonym i przemyślanym procesem było pozyskiwanie mąki – jednego z podstawowych składników naszego pożywienia.

Otwarcie ekspozycji planowane jest 4 listopada. Później wystawa będzie otwarta dla zwiedzających przez cały rok.

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.svg

Szczegóły: www.muzeumkolbuszowa.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx