Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

MAJNEGÓRY - premiera w Stodole Chochół w ramach VI Mazurskich Wędrówek Teatralnych

Przedstawienia w Stodole "Chochół"- w leśnym zakątku opodal wsi Świętajno na Mazurach - stały się, na przestrzeni lat, „czasoprzestrzennym wehikułem” unoszącym widzów nad polami historii i kultury – przede wszystkim jednak nad tymi z mazurskim pejzażem w tle.

 

Tak było także w przypadku prapremierowego spektaklu p.t. „MAJNEGÓRY ”, wieńczącego tegoroczny sezon teatralny w Artystycznej Stodole Chochół na Mazurach p.n. „VI Mazurskie Wędrówki Teatralne 2019”.

Spektakl opowiedział historie niezwykłe, dla których źródłem inspiracji są na pozór niewiarygodne fakty.

A są to: zdarzenia z lat 1921-22, związane z ludowym przekazem o skarbach w Złotych Górach opodal miejscowości Muszaki k/Nidzicy/ oraz z lat 1940-42, mające miejsce w obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

Ze skarbami w Złotych Górach wiążę się wiele starych legend i podań. W 1921r. pewien. robotnik leśny ze wsi Jablonki nadał tym przekazom nowe znaczenie. Ogłosił bowiem, że co noc z tajemniczymi zjawami udaje się w głąb Złotych Gór do ukrytych tam skarbów. Duchy nakazały mu, by wezwał Mazurów do wydobycia modlitwą „zaklętych bogactw”. Drwal podjął się misji „trybuna ludowego”. Mazurzy tłumnie przybyli do Złotych Gór. Koczowali na wzgórzach przez wiele miesięcy modląc się i śpiewając pieśni z Kancjonałów – a wszystko po to, by wydobyć z podziemi ukryte i strzeżone przez demona skarby.

Drugim źródłem inspiracji fabuły spektaklu jest sylwetka niemieckiego naukowca ornitologa, który pełniąc ochotniczo służbę wartowniczą w esesmańskiej załodze KL Auschwitz, jednocześnie (za zgodą władz III Rzeszy i komendanta obozu) zajmował się badaniami naukowymi z zakresu ornitologii i przyrody w obozie i w jego okolicy.

Spektakl zmierzył się z zagadnieniem ponadczasowości funkcjonowania tzw. realizmu magicznego - tendencji estetycznej, w której elementy magiczne stanowią naturalny element rzeczywistości. Charakteryzuje się ona nawiązywaniem do mitów, legend i przekazów ludowych. Ten kierunek, powstały w latach 20 w Niemczech, obecny był w sztuce i literaturze, a także w życiu publicznym - jako element ideologiczny systemów totalitarnych.

Czy - wciąż i - jak jest on obecny w naszej rzeczywistości?

O to pytają się autorzy spektaklu p.t. „MAJNEGÓRY”.

Spektakl w formie słuchowiska został zarejestrowany „na żywo” przez radiową Trójkę i czeka na swoja premierą radiową.

O przedstawieniu w Trójce pod Księżycem

______________________________________

Data prezentacji: 24 sierpnia, godz. 19.30, 25 sierpnia godz. 18.00

Miejsce prezentacji: Artystyczna Stodoła Chochół, Świętajno k. Szczytna, Mazury

_________________________________

Scenariusz: Robert Wasilewski

Reżyseria i adaptacja: Romuald Wicza – Pokojski

Występują: Katarzyna Siergiej, Marta Bocianiak, Andrzej Żak, Mateusz Witczuk, Grzegorz Pacewicz

Efekty akustyczne: Adam Bocianiak

Scenografia: Bartosz Myślak

Muzyka: Robert Wasilewski, Iga i Kaja Wasilewskie

Wykonawcy muzyki: Ewa i Kaja Wasilewskie, Adam Cudak, Monika Paśnik-Petryczenko

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Funduszu Aktywizacji Twórczości Teatralnej w Olsztynie oraz Powiatu Szczycieńskiego.

 ***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx