Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zaproszenie na spotkanie pt. „Cuda, pasje i nowinki. Druki ulotne z kolekcji Franciszka Kotuli”

Już w najbliższą niedzielę zapraszamy na spotkanie pt. „Cuda, pasje i nowinki. Druki ulotne z kolekcji Franciszka Kotuli”. 16 czerwca2019, GODZ. 17. Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie.

Franciszek Kotula był badaczem i kolekcjonerem wszechstronnym. „Wkrótce po I wojnie światowej zaczął gromadzić różnego typu dokumenty lokalnej kultury, zbierał po prostu, co intuicyjnie uznał za warte przechowania: przedmioty gospodarskie, które wyszły z użycia, zarzucone gdzieś po chałupach podarte druczki, stare obrazki i pocztówki…” (Cz. Hernas, wstęp do Znaków Przeszłości).

Pośród licznych, gromadzonych przez niego latami obiektów znajduje się zbiór ponad 300 druków odpustowych z pieśniami, pochodzących „z terenu”.

W trakcie spotkania przedstawimy zjawisko druków ulotnych z pieśniami i opowiemy o wyjątkowości kolekcji znajdującej się w zasobach Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie na tle innych, podobnych zbiorów w Polsce.

Spotkanie z udziałem Natalii i Piotra Wawrzkiewiczów, którzy zajmują się tematyką druków ulotnych z pieśniami. Od 2016 roku prowadzą autorski projekt kwerendy w rozproszonych zbiorach muzeów, archiwów i bibliotek w celu opracowania katalogu druków ulotnych, które od połowy XIX wieku wpływały na repertuar śpiewaczy mieszkańców polskich wsi i miasteczek południowej Polski. Miłośnicy muzyki tradycyjnej i tańca; pieśni zapisane w drukach wykonują z akompaniamentem liry korbowej. W 2019 r. Piotr Wawrzkiewicz został stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Do miłego zobaczenia!

Zespół Muzeum

Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie
Oddział Muzeum Okręgowego w Rzeszowie
Rynek 6, 35-064 Rzeszów
tel: +48 17 862 02 17
www.muzeumetnograficzne.rzeszow.pl

Źródło: Informacja prasowa

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx