Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Polska społeczna w Gdańsku - Solidarność #todziala

Zakończyło się Święto Wolności i Solidarności. Pozostała miejmy nadzieję niezwykła energia, którą Gdańsk tętnił przez te 11 dni. Kilkaset osób z niemal 200 organizacji z całej Polski spotkało się w Strefie Społecznej zlokalizowanej w 14 namiotach obok ECS, aby opowiadać o swoich działaniach, debatować, prowadzić warsztaty i zachęcać do aktywności społecznej. 30–lecie pierwszych, częściowo wolnych wyborów to także wielkie święto trzeciego sektora. Przez 30 lat liczba organizacji społecznych wzrosła z 600 do ponad 140 tysięcy. Wśród nich są także Ochotnicze Straże Pożarne, czy kluby sportowe.

 Strefa spoleczna identyfikacja2 jpg

Organizacje, które zjechały do Gdańska pokazały dorobek 30-letniego budowania, wysłuchiwania i wyciągania ręki, pomagania wszędzie tam, gdzie tego trzeba.

Strefa spoleczna identyfikacja 1

„Solidarność to znacznie więcej niż charytatywność. To umiejętność wyczuwania, intencjonalnego szukania równowagi pomiędzy równością a wolnością. W rocznicowej atmosferze trzeba szczególnie pamiętać o tym, że to, co te 30 lat temu zachwyciło cały świat, to było to, że Polacy wymyślili taki patent, jak „Solidarność”. Organizacje społeczne na bazowym, lokalnym poziomie nieustannie cementują solidarność”. – mówi Jakub Wygnański, socjolog, działacz „Solidarności” i Komitetów Obywatelskich. Obecnie prezes Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

 Strefa spoleczna identyfikacja3

Każdego roku ze wsparcia organizacji społecznych istniejących w Polsce korzystają miliony osób: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Organizacje te działają wszędzie – w szkole, na boisku, w teatrze, na ulicy, w lesie. Zdecydowanie nie tylko w wielkich miastach, organizacje społeczne działają na rzecz społeczności lokalnej aż w 62%. O tym co robią i jaki ma to wpływ na życie każdego i każdej z nas mówi ogólnopolska kampania Organizacje społeczne. To działa. Zespół kampanii współtworzył podział na 14 kategorii gdańskiej Strefy Społecznej, jej identyfikację wizualną oraz przygotował hasła na kubiki.

 Strefa spoleczna kubiki

W organizacjach działa ok. 4 mln osób. Zaufanie do organizacji deklaruje 54% dorosłych Polek i Polaków, a to znaczy, że ufa im więcej osób niż rządowi, samorządom, mediom czy biznesowi. Od lat zaufanie do fundacji i stowarzyszeń systematycznie rośnie. Ponad 1/3 organizacji (35%) podejmuje działania w obszarze sportu, turystyki, rekreacji. Na drugim miejscu jest kultura i sztuka (14%). Na trzecim plasuje się edukacja i wychowanie (13%). Największe festiwale – muzyczne, filmowe i teatralne istnieją dzięki organizacjom społecznym. 99% klubów sportowych w Polsce prowadzą organizacje społeczne. Fundacje i stowarzyszenia prowadzą 10% wszystkich polskich szkół podstawowych i gimnazjów. To organizacje społeczne przyczyniły się do uratowania doliny Rospudy; czy powstrzymały wycinkę puszczy Białowieskiej. Można tak wyliczać bez końca, bo w wymiarze społecznym: ekologia #todziała, równość #todziała, prawa człowieka #todziała, demokracja #todziała, integracja #todziała.

Kampania na: Facebook, Twitter, Instagram, YouTube

EDUKACJA WLEPKI

KULTURA WLEPKI

SOLIDARNOŚĆ WLEPKI

Dane dotyczące zaufania: : Edelman Trust Barometer w 2018, Stowarzyszenie Klon/Jawor, 2017.

Dane dotyczące podziału na branże, skali, obszaru i odbiorców działań: Stowarzyszenie Klon/Jawor, Kondycja organizacji pozarządowych, 2018.

Źródło: Informacja prasowa

 Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx