Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

"Ostatni muzykanci dorzecza Prosny" - zaproszenie na premierę filmu dokumentalnego i potańcówkę

 

Dom Tańca Poznań oraz Fundacja Dorzecze Prosny mają zaszczyt zaprosić na premierę filmu dokumentalnego "Ostatni muzykanci dorzecza Prosny" będącego wynikiem badań terenowych Mateusza Raszewskiego. Zobaczymy tę stronę wsi, która zdawała się już nie istnieć, dziką i porywającą. Poznamy tajemnicze postaci wiejskich mistrzów muzykantów, wysłuchamy ich historii. Zastanowimy się nad powodem ich odrzucenia przez współczesną społeczność wiejską. A przecież to oni w świecie minionym byli sławni, bez nich nie mogły się odbyć wiejskie obrzędy; nazywano ich często muzykantami-szamanami. To oni wciągali w wir tańczących ekstatycznymi, improwizowanymi mazurkami.

 

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/39814342_292167671610887_5930262564805017600_n.jpg?_nc_cat=108&oh=e01d77fdd0d048bc5e4c39e04448226f&oe=5C58AA73

Ze względu na amatorski charakter produkcji realizowanej kamerą filmową na taśmach VHS poczujemy jednak bardziej atmosferę tajnego odczytu niż kina. To film nie tylko dla etnografa, socjologa czy muzykanta ale dla ludzi o otwartych głowach i ciekawych. Po projekcji zapraszamy do dyskusji.

Potańcówka
Kapela Gołoborze, która zagra do tańca wykonuje muzykę przekazaną im przez ostatnich wiejskich mistrzów a zarazem serdecznych przyjaciół. Są to głównie trójmiarowe owijoki, łączące się w długie kilkunastominutowe wiązanki. "Gramy na instrumentach własnej produkcji. Staramy się tak ogrywać tematy muzyczne jak usłyszeliśmy w domach u wiejskich muzykantów, nie dodając od siebie niesprawdzonych wartości, stąd dość archaiczne brzmienie. Ta starodawna muzyka nie zawsze jest ładna. Dlatego Gołoborze często gra kawałki brzydkie i nie wpadające w ucho, ale tym bardziej intrygujące. Trzeba je dopiero rozgryźć i tam w środku jest smak".
M.Raszewski / skrzypce
M.Małecki / basy kaliskie
P.Rogaliński / baraban

Wyjątkowym gościem będzie kapela DiaBuBu grająca muzykę, z którą kaliska mocno się przenika: łowicką, łęczycką a nade wszystko rawską. Tych trzech niezwykłych panów, anatomopatolog, archeolog i architekt to uczniowie wybitnych już nie żyjących wiejskich mistrzów. Grają starodawne melodie – mazurki, oberki, kujawiaki, kujony i kujawiony, polki ale też tanga i fokstrociki w tym melodie żydowskie – w sposób, który nie pozostawia wątpliwości, że to muzyka żywa, aktualna tu i teraz, bez trudu wlewająca we współczesne ciała i dusze taneczną energię. A przy tym – jak przystało na te strony Polski – nieco powściągliwa. Sami czują się bardziej jej orędownikami niż wykonawcami. "Jest pełna treści, a jednocześnie oszczędna w formie, można by rzec – elegancka”.
Jakub Stefanowicz / skrzypce
Bartosz Puliński / harmonia
Jakub Korona / baraban

--------------------------------------------
g.19.00
► film "Ostatni muzykanci dorzecza Prosny"
(dyskusja)

g.20.30
► potańcówka
Gołoborze / DiaBuBu
---------------------------------------------

► WSTĘP WOLNY


Program 'Skrzypce znad Prosny' jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Źródło: https://www.facebook.com/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx