Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

„Dzień Bogusza” w Kamiennej Woli - 29 września

W stulecie urodzin Jana Bogusza fundacja Muzyka Odnaleziona wraz z Wójtem Gminy Odrzywół i innymi miejscowymi siłami – Sołectwem Kamienna Wola i Kołem Gospodyń Wiejskich oraz Mateuszem Niwińskim (program Akademii Kolberga) organizuje „Dzień Bogusza”.

bogusz-foto-kopia

29 września 2018
otwarcie o godz. 16
planowana impreza godz. 22
WSTĘP BEZPŁATNY
Kamienna Wola, gmina Odrzywół


Zapraszamy na spotkanie, wystawę i zabawę taneczną, przypominamy postać legendarnego skrzypka – Jana Bogusza (1918-1945) z Kamiennej Woli. Zostały po nim dwa marnej jakości zdjęcia, żadnych nagrań. Ale na wsi do tej pory żywa jest pamięć o nim i o jego ekstatycznej muzyce, mazurkowych improwizacjach, które wprowadzały tancerzy w trans. Co najważniejsze, Bogusz zostawił po sobie uczniów. To Piotr Gaca, Tadeusz Jedynak, Józef Papis, Józef Zaraś i Stanisław Zieja. Ich gra to mistrzostwo świata. Kojarzy się bardziej z jazzowymi improwizacjami niż z tradycyjną muzyką wsi. Wszyscy pochodzą z mikroregionu Kajoków, jednej z najciekawszych enklaw muzycznych w Polsce.

To również dzień premiery książki z płytą „Pięciu od Bogusza”, stanowiącej zapis poszukiwań śladów pamięci o legendarnym skrzypku. Na płycie usłyszymy muzykę „od Bogusza” w wykonaniu jego znakomitych uczniów. Autorem publikacji jest Andrzej Bieńkowski – malarz, profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, badacz muzyki tradycyjnej, który do 1980 roku dokumentuje życie muzyczne wsi. Jego zbiory stanowią Archiwum Muzyki Wiejskiej fundacji Muzyka Odnaleziona, która jest wydawcą publikacji.

PROGRAM

16:00 Otwarcie imprezy przez Wójta Odrzywołu
Wernisaż wystawy fotografii „Muzykanci z okolic Odrzywołu”. O Janie Boguszu opowiada prof. Andrzej Bieńkowski

17:00 Poczęstunek i zabawa taneczna przy tradycyjnej muzyce do godz. 22
Wystąpią: Kapela Józefa Porczka z Nieznamierowic, Kapela Zwykli Ludzie, Kapela Niwińskich, Paula Kinaszewska, Zespół KGW z Kamiennej Woli

19:00 Pokaz filmu dokumentalnego o uczniach Bogusza: Tadeuszu Jedynaku, Józefie Papisie, Józefie Zarasiu, Piotrze Gacy i Stanisławie Ziei
——————————————————————————————-

Organizatorzy: Wójt Gminy Odrzywół, Sołectwo Kamienna Wola, fundacja Muzyka Odnaleziona, Mateusz Niwiński (program Akademii Kolberga)

Źródło: http://www.muzykaodnaleziona.pl/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx