Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Międzynarodowa konferencja naukowa „Wieś w XX wieku. Wybrane problemy polityczne, społeczne, gospodarcze i kulturalne” – Lublin, 26-28 września 2018

26–28 września 2018 r.  odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa „Wieś w XX wieku. Wybrane problemy polityczne, społeczne, gospodarcze i kultura”, zorganizowana przez Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN Lublin.

  • wieś, historia, XX w., polityka, gospodarka, kultura, ipn lublin
  • wieś, historia, XX w., polityka, gospodarka, kultura, ipn lublin
  • wieś, historia, XX w., polityka, gospodarka, kultura, ipn lublin

Polska w XX w. była krajem rolniczym. Według danych z 1921 r., aż 75 % ludności mieszkało na wsi. Dla zdecydowanej większości (prawie 64%) jedyne źródło utrzymania stanowiła praca w rolnictwie, ogrodnictwie, leśnictwie i pokrewnych gałęziach. Natomiast po 1944 r., mieszkańcy wsi nadal dominowali w pejzażu społecznym, lecz obszar ten podlegał przeróżnym metamorfozom (politycznym, gospodarczym), interesującym jako zjawiska badawcze. Do tego dochodzi jeszcze kwestia zmian mentalności osób zamieszkujących obszary wiejskie, ich życie codzienne, zabytki kultury materialnej, religijność i jej rodzaje, stosunek chłopów do władz. O tym wszystkim, w międzynarodowym gronie, będziemy dyskutowali w siedzibie lubelskiego IPN.

Dzięki szerokiemu gronu specjalistów z różnych stron świata uczestnik konferencji będzie mógł zaspokoić swoją ciekawość na temat zmian zachodzących na wsi w XX w., które ze względów historycznych, politycznych i technologicznych były bardzo duże. Nie zabraknie również możliwości zadawania pytań i wymiany zdań dla bardziej dociekliwych.

Źródło: https://lublin.ipn.gov.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx