Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Akademia Dziedzictwa - dwusemestralne studia podyplomowe poświęcone zarządzaniu dobrami kultury oraz promocji dziedzictwa kulturowego

Ich geneza sięga 2001 r. kiedy Międzynarodowe Centrum Kultury wspólnie z Małopolską Szkołą Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie postanowiły powołać pierwszy w Polsce kompleksowy program edukacyjny poświęcony nowoczesnym metodom zarządzania i administracji w instytucjach związanych z ochroną dóbr kultury.

Siedemnaście lat istnienia Akademii Dziedzictwa to łącznie XII edycji, ok. 250 studentów oraz kadra wykładowców skupiająca ekspertów związanych z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, Uniwersytetem Jagiellońskim oraz kluczowymi instytucjami kultury w Polsce.

Akademia Dziedzictwa to także cykl Wykładów otwartych Akademii Dziedzictwa w ramach, których pokazywane są istotne przykłady zarządzania obiektami dziedzictwa i instytucjami kultury.

Akademia to również specjalna platforma internetowa dla studentów oraz publikacja najlepszych prac absolwentów.

Profil słuchacza

Głównym adresatem studiów są pracownicy instytucji kultury, operatorzy turystyczni, służby ochrony zabytków, nauczyciele, muzealnicy, a także właściciele obiektów zabytkowych i inwestorzy. Osobom o humanistycznym profilu wykształcenia AD daje okazję do nabycia podstawowej wiedzy z zakresu technik zarządzania i marketingu obiektów dziedzictwa kulturowego, natomiast ekonomistom, inżynierom czy inwestorom daje możliwość poznania zasobu naszego dziedzictwa

Opis studiów

Wykłady i seminaria obejmują zagadnienia ekonomiczne, prawne, społeczne i polityczne, które tworzą podstawy nowoczesnej filozofii ochrony dziedzictwa. Słuchacze przechodzą szkolenie z zakresu metod ochrony dziedzictwa kulturowego i zarządzania jego zasobami. Częścią programu są warsztaty terenowe prowadzone przy obiektach zabytkowych, wyjazdowe warsztaty poświęcone zarządzaniu instytucjami kultury oraz końcowy objazd studyjny, będący sprawdzianem wiedzy zdobytej podczas studiów. Zajęcia zaplanowano w blokach tematycznych:

  • kultura i dziedzictwo;
  • prawne i finansowe aspekty zarządzania dziedzictwem;
  • przemysły kultury, marketing i promocja dziedzictwa kulturowego;
  • zarządzanie instytucją, rachunkowość i finanse;
  • samorząd terytorialny, administracja publiczna, planowanie przestrzenne;
  • seminaria dyplomowe.

Organizacja studiów

Program XIII edycji studiów podyplomowych Akademia Dziedzictwa 2018-2019 zostanie zrealizowany w trakcie dwóch semestrów akademickich i obejmować będzie 16 spotkań weekendowych składających się z wykładów, ćwiczeń i seminariów dyplomowych. Spotkania w soboty obejmują 5 zajęć trwają od godz. 9.00 do godz. 18.30. Spotkania w niedziele obejmują 3 zajęcia i trwają do godz. 9.00 do 14.00.

Ponadto, w trakcie trwania drugiego semestru odbędą się warsztaty terenowe z zakresu zarządzania instytucjami kultury, a po zakończeniu drugiego semestru odbędą się warsztaty terenowe z zakresu zarządzania dziedzictwem kulturowym.

Studia podsumowane zostaną obroną pracy końcowej. Każdy z uczestników weźmie udział w programie obejmującym 314 godzin lekcyjnych zajęć.

Seminaria dyplomowe będą się odbywać w drugim semestrze studiów w ramach spotkań weekendowych, w terminach uzgodnionych z promotorami.

Każdy ze studentów będzie mógł wybrać jedną z trzech zróżnicowanych tematycznie grup (prawo i administracja, marketing, historia sztuki). Czas trwania: 10 godzin lekcyjnych zajęć w każdej z grup.

Warsztaty terenowe z zakresu zarządzania instytucjami kultury: 2 dni, 18 godzin zajęć, planowany termin: połowa kwietnia 2019 r.

Warsztaty terenowe z zakresu zarządzania dziedzictwem kulturowym: 5 dni, 40 godzin zajęć; planowany termin: początek lipca 2019.

WIĘCEJ INFORMACJI

Źródło: http://mck.krakow.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx