Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zaproszenie na konferencję „Pamiętniki jako źródło wiedzy o wsi”

Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk wraz z Polskim Wydawnictwem Rolniczym, wydawcą wiodących czasopism rolniczych w Polsce, rozstrzygnęli, ogłoszony w 2017 roku, konkurs „100 lat mojego gospodarstwa”. Okazją do przeprowadzenia konkursu stała się przypadająca w tym roku setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Spośród kilkudziesięciu nadesłanych prac komisja konkursowa wyłoniła 6 zwycięskich prac oraz wyróżniła kolejnych 7.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 7 czerwca 2018 roku w Warszawie, w Pałacu Staszica, podczas konferencji naukowej „Pamiętniki jako źródło wiedzy o wsi” w ramach obchodów 100-lecia „Chłopa polskiego w Europie i Ameryce”.

Program uroczystości obejmuje:

I. 11.15 - 12.45 Konferencja naukowa

Sesja pierwsza - poświęcona jubileuszowi stulecia polskiego pamiętnikarstwa z udziałem prof. Barbary Fatygi (UW) oraz prof. Piotra Nowaka (UJ)

Prowadzenie: prof. Jerzy Wilkin, członek rzeczywisty PAN

Sesja druga - dyskusja panelowa „Wieś w pamiętnikach naszych Pamiętnikarzy” z udziałem członków jury i organizatorów Konkursu

Moderacja: prof. Hanna Podedworna, przewodnicząca sekcji Wsi i Rolnictwa PTS

 

II. 13.00 Gala wręczenia nagród

Sesja trzecia - ogłoszenie oficjalnych wyników konkursu i wręczenie nagród

Prowadzenie: Pani Marta Manowska

____________________________________________________________

Celem konkursu „100 lat mojego gospodarstwa” było zebranie wspomnień związanych z wsią, gospodarstwem, pracą na roli, losami rolników dotyczących okresu stu lat niepodległości Polski. Chcieliśmy zwrócić uwagę na losy zwyczajnych ludzi, gospodarzy, chłopów.

Konkurs skierowany był do wszystkich mieszkańców wsi zainteresowanych historią swoich rodzin, gospodarstw i okolic.

Nadesłano kilkadziesiąt prac z całej Polski, między innymi dzienniki, pamiętniki oraz filmy. Prace prezentowały niezwykle wysoki poziom. Dzięki otrzymanym pracom możemy opisać i zobrazować historię zmian, jakie zaszły na polskiej wsi i w rolnictwie. Nagrodzone prace będą prezentowane na stronach internetowych organizatorów: Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN i Polskiego Wydawnictwa Rolniczego oraz zostaną zamieszczone w całości lub we fragmentach w każdym tytule wydawanym przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze.

Źródło: Informacja prasowa

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx