Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu organizuje konkurs na “NAJCIEKAWSZĄ MARZANNĘ”

Marzanna zwana dawniej także Śmiercią czy Śmiercichą uosabiała nie tylko zimę, ale też choroby i śmierć, które były z tą porą roku kojarzone. Symbolizowała wszelkie zło i nieszczęścia. Sama nazwa „Marzanna” wywodzi się przypuszczalnie od słów „mara”, „zmora”, co oznacza śmierć, zjawę senną.

W związku z pierwszym dniem wiosny oraz organizowaną przez MWM w Sierpcu imprezę plenerową Powitanie wiosny, Skansen ogłasza konkurs na “Najciekawszą Marzannę”. Jest to propozycja adresowana do dzieci i młodzieży – grup przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych, a także wychowanków placówek edukacyjnych i kulturalnych.

Grupa zgłaszająca pracę do konkursu powinna liczyć co najmniej 3 osoby. Głównym założeniem konkursowym jest wykonanie Marzanny – kukły będącej personifikacją zimy. Zgodnie z regulaminem prace powinny nawiązywać do zmiany pór roku – odejścia zimy i nadejścia wiosny oraz uosabiać nieszczęścia, choroby, czy też zmartwienia nękające ludzi w okresie zimowym. Elementy zdobnicze mogą symbolizować czasy współczesne (np. złe oceny otrzymywane przez uczniów w okresie zimowym).

Technika wykonania prac jest dowolna, a wszystkie pomysły mile widziane. Poszczególne części kukły muszą być odpowiednio połączone w celu uniknięcia rozpadu pracy. Prezentacja wszystkich zgłoszonych do konkursu Marzann odbędzie się w dniu 21 marca 2018 r. w ramach imprezy “Powitanie wiosny w skansenie”. Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży   polską tradycją ludową, przybliżenie zwyczajów związanych z pożegnaniem zimy oraz rozwijanie kreatywności i wyobraźni plastycznej.

Pracę należy dostarczyć na teren skansenu w dniu imprezy „Powitanie wiosny  w skansenie” – 21 marca 2018 r. w godz. 9.00 – 10.00,  po wcześniejszym zgłoszeniu uczestnictwa. Na wykonawców najciekawszych Marzann czekają nagrody!

Regulamin konkursu

Źródło: http://mwmskansen.pl/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx