Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Konkurs "Tradycyjna palma wielkanocna regionu radomskiego"

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu zaprasza do udziału w konkursie pt. „Tradycyjna palma wielkanocna regionu radomskiego”.

Celem konkursu jest kultywowanie tradycji własnoręcznego wykonywania palm wielkanocnych, edukacja dzieci na temat zwyczajów związanych z Niedzielą Palmową, zmotywowanie uczestników Konkursu do zdobycia wiedzy na temat materiałów służących do wykonywania palm wielkanocnych oraz sposobu ich wykonywania, rozwijanie zdolności manualnych dzieci.

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, a prace będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych:

  • kategoria I: I-II klasa szkoły podstawowej
  • kategoria II: III-IV klasa szkoły podstawowej
  • kategoria III: V-VII klasa szkoły podstawowej

Palma powinna uwzględniać tradycyjne materiały służące do jej wykonywania oraz zwyczajowe techniki zdobnicze. Zgodnie z tradycją w skład palmy wielkanocnej wchodziły rośliny, które wypuszczały liście bądź zakwitały w okresie przypadającym na Niedzielę Palmową, a także rośliny wiecznie zielone. Materiałem bazowym dla palm wielkanocnych były gałązki wierzbowe, zwane w regionie radomskim „liwiną”. Oprócz nich wykorzystywano często trzcinę, rogożynę, kwiaty polne, barwinek, gałązki sosnowe, borówki, gałązki porzeczki lub maliny. Nierzadko rękojeść palmy owijano spiralnie paskiem ponacinanej z jednej strony bibuły. Do palmy przywiązywano wstążeczkę bądź tasiemkę. Palmę można było udekorować kwiatkami wykonywanymi z bibuły. Długość palmy w regionie radomskim wahała się od pół do jednego metra.

Warunkiem wzięcia udziału w Konkursie jest dostarczenie pracy razem z wypełnioną kartą zgłoszenia w terminie do dnia 19 marca (poniedziałek) 2018 roku na adres:

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu

ul. Szydłowiecka 30

26-600 Radom

Do pobrania ---> Karta zgłoszeniowa

Szegółowe informacje znajdą Państwo w regulaminie ---> Regulamin konkursu

Źródło: http://www.muzeum-radom.pl/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx