Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zachodniopomorskie - ruszają kolejne nabory w ramach PROW - 15 mln zł na obiekty kulturalne, świetlice, zabytki i budownictwo tradycyjne

Ruszają kolejne nabory w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Ponad 15 mln zł to pula środków na obiekty kulturalne, świetlice, zabytki i budownictwo tradycyjne. Szczegóły przedstawił wicemarszałek Jarosław Rzepa podczas briefingu prasowego w czwartek 25 stycznia br.

Nabór obejmujący trzy różne zakresy wsparcia wystartuje od 7 lutego i potrwa do 28 lutego br.  Po środki sięgać będą mogły gminy i samorządowe instytucje kultury.

- To ostatnie działania z PROW, które Samorząd Województwa będzie realizował w tej perspektywie w ramach podstawowych usług i odnowy wsi na obszarach wiejskich. To dobra wiadomość, bo pokazuje jak dużo już środków zostało wydanych i ile inwestycji zrealizowano na tych obszarach - podkreślał wicemarszałek Jarosław Rzepa.

W ramach poddziałania „7.4.1.1 Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne” gminy i instytucje zyskają szansę na wyremontowanie, modernizację czy doposażenie swoich placówek, które pełnią funkcję obiektów kulturalnych. Mogą być to domy kultury, sale służące do spotkań, warsztatów i innych aktywności czy po prostu świetlice, które często stanowią ważne punkty integracji mieszkańców.  Łączna pula tego naboru to ponad 5 mln zł.

W ramach naboru „7.4.1.2 kształtowanie przestrzeni publicznej” (pula ponad 3,3 mln zł) gminy mogą pozyskać fundusze na poprawę estetyki i funkcjonalności swoich centrów: np. skwerów, chodników, terenów zielonych i innych.

Ponad 7,5 mln zł to środki przeznaczone na ochronę zabytków i budownictwa tradycyjnego. Z tych funduszy również mogą korzystać gminy lub samorządowe instytucje kultury.  To niemałe środki, które wspomogą ratowanie zabytkowych obiektów. Pozwolą też na ich lepsze dostosowanie do potrzeb mieszkańców i turystów, a tym samym mogą stanowić ważny impuls zwiększający atrakcyjność turystyczną mniejszych miejscowości oraz kreujący nowe miejsca pracy.

Fundusze PROW zmieniają nasz region

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 wdraża dwa główne działania: Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich (alokacja: ponad 162 mln zł) oraz Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER (Alokacja dla województwa  zachodniopomorskiego: ponad 127 mln zł).

W tej perspektywie dzięki środkom PROW wybudowanych lub przebudowanych zostanie 126 km dróg. Samorządy korzystają z tych środków również aby poprawić stan instalacji wodno-ściekowych. Wykorzystano aż 99,8% alokacji tego poddziałania, czyli niemalże całość z 48,5 mln zł. Swój blask odzyskują targowiska. Takich obiektów powstanie łącznie 12 na Pomorzu Zachodnim. Urząd Marszałkowski pozytywnie ocenił wszystkich 12 wniosków, które wpłynęły. Dofinansowanie wyniosło łącznie 10 mln zł.  W ramach inicjatywy LEADER -podpisano już ponad 260 umów na łączną kwotę ponad 63 mln zł.

Konkurs dla partnerów KSOW

Dzięki pozyskanym środkom beneficjenci będą mieli szansę na realizacje zadań aktywizujących lokalnych mieszkańców, rozwijających turystykę, a także wspierających rolników. Ubiegłoroczni laureaci zrealizowali na Pomorzu Zachodnim wiele ciekawych inicjatyw. Wśród nich znalazły się m.in. włączenie kobiet z obszarów wiejskich w konsultacje i debaty społeczne, organizacja II Święta Mleka w Glinnej, II Powiatowy Jarmark Tradycyjnie Zdrowej Żywności i Rękodzieła Ludowego czy  I Festiwal Folkloru. Konkurs dla partnerów KSOW organizowany jest w ramach dwuletniego planu operacyjnego na lata 2018-2019. Łączna kwota do zdobycia w nim to 780 tys. zł.

Źródło: http://www.wzp.pl/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx