Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Premiera publikacji NID i MKiDN "Raport o stanie zachowania zabytków nieruchomych w Polsce (księgi A i C)"

12 grudnia 2017 roku w Auli Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, odbyła się uroczysta prezentacja publikacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pt. Raport o stanie zachowania zabytków nieruchomych w Polsce (księgi A i C).

Kompleksowy Raport, został przygotowany w ramach realizacji zadań Krajowego programu ochrony i opieki nad zabytkami na lata 2014-2017. Raport powstał w oparciu o całościowe dane zgromadzone przez Instytut w latach 2009-2015, podczas terenowej weryfikacji zabytków nieruchomych i badań terenowych specjalnie na potrzeby Raportu, przeprowadzonych w 2016 roku na reprezentatywnej grupie zabytków.

Publikacja zawiera szczegółową prezentację zasobu i stanu zachowania zabytków wpisanych do rejestru (księgi A i C), z uwzględnieniem ich funkcji, czasu powstania i materiału z wyodrębnieniem obiektów wpisanych na listę Pomników Historii i Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jak podkreśla Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, prof. Małgorzata Rozbicka „Raport jest pierwszym kompleksowym opracowaniem wieloaspektowo omawiającym,  w oparciu o aktualną wiedzę o zasobie zabytków wpisanych do rejestru, stan zachowania zabytków nieruchomych w Polsce. Materiał będący wynikiem wieloletniej pracy Instytutu, stanowi również zbiór rekomendacji i może służyć określeniu niezbędnych działań mających na celu poprawę stanu obiektów zabytkowych, a tym samym zwiększenie szans na ich zachowanie dla przyszłych pokoleń. 

Czy zabytkom służy własność prywatna? W jakim stanie są budynki użytkowane niezgodnie z pierwotnym przeznaczeniem? Jaka jest zależność pomiędzy wielkością i statusem administracyjnym miejscowości a ogólnym stanem znajdujących się na ich terenie zabytków? Na te i inne pytania odpowiada Raport o stanie zachowania zabytków nieruchomych w Polsce (księga A i C), który zawiera szczegółowe analizy, dane statystyczne oraz wnioski.

Dopełnieniem Raportu będzie wydanie w 2018 roku, aktualnie opracowywanych, 16 raportów wojewódzkich, z informacjami wzbogaconymi o wyniki badań na poziomie powiatów.

Z raportem można zapoznać się TUTAJ.

Źródło: https://www.nid.pl/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx