Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Mistrzyni czepców. Warsztaty haftowania i szycia czepców Stanisławy Kowalskiej z Goliny

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu organizuje w 2017 roku warsztaty haftowania i układania czepców ludowych, które prowadzi Stanisława Kowalska, hafciarka z Goliny. Warsztaty odbywają się w Jarocińskim Ośrodku Kultury 2-3 razy w miesiącu od stycznia do grudnia 2017 roku. Na zajęciach będzie możliwość zaprojektowania, wyhaftowania i uszycia czepca ludowego z tiulu lub z płótna haftowanego techniką nasnuwaną (tzw. snutką golińską).

So. 28.10. godz.: 10:00
Pt. 03.11. godz.: 17:00
Pt. 17.11. godz.: 17:00
Pt. 01.12. godz.: 17:00

Warsztaty rozpoczęły się w styczniu i potrwają do grudnia 2017 roku. Bierze w nich udział kilkanaście osób, m.in. hafciarki i krawcowe, szyjące na co dzień stroje ludowe dla dzieci i dorosłych z zespołów regionalnych w Południowej Wielkopolsce.

Podczas warsztatów zostaną zaprezentowane tematy:

1. Czym jest czepiec ludowy, jakie są jego rodzaje, jakie występowały w Południowej Wielkopolsce.

2. Nazewnictwo, materiały i narzędzia potrzebne do stworzenia czepca.

3. Etapy tworzenia:
• projektowanie, rysowanie, kalkowanie wzorów ZDJĘCIA
• wycinanie poszczególnych elementów i haftowanie ZDJĘCIA
• układanie ryszki,
• zszywanie elementów,
• krochmalenie i prasowanie.

Warsztaty są skierowane do osób chcących nauczyć się sztuki wyszywania i układania czepców. Zakończą się uszyciem co najmniej 1 czepca przez każdego uczestnika zajęć.

Warsztaty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Mistrzyni czepców. Warsztaty haftowania i układania czepców Stanisławy Kowalskiej z Goliny”.
 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx