Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

WOAK w Białymstoku zachęca wszystkich sympatyków kultury ludowej do wzięcia udziału w dwóch konkursach

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zachęca wszystkich sympatyków kultury ludowej, ludzi kreatywnych do wzięcia udziału w dwóch konkursach, skierowanych zarówno do doświadczonych twórców, jak i młodych plastyków.  

Konkurs na projekt graficzny obejmuje opracowanie projektu znaku informacyjnego sygnującego „Krainę Wątku i Osnowy”, który zostanie wykorzystany do oznakowania głównych dróg dojazdowych do gmin Janów i Korycin i będzie informował o znajdujących się tam pracowniach tkackich. Zwycięskie logo będzie miało również zastosowanie do celów identyfikacyjnych, popularyzatorskich na drukach i materiałach wydawanych przez WOAK. Konkurs skierowany jest do studentów grafiki Wydziału Architektury Politechniki w Białymstoku oraz do uczniów ponadgimnazjanych szkół artystycznych. Termin nadsyłania prac trwa do końca lipca 2017 roku. Liczymy, że studenci i uczniowie wykorzystają wakacyjny czas i spróbują podejść do tego jakże ciekawego tematu. My ze swojej strony chętnie udostępnimy zainteresowanym literaturę, materiały związane z tkaniną dwuosnowową – zachęca do wzięcia udziału Krystyna Kunicka, kierownik Działu Sztuk Plastycznych WOAK. Dla zwycięzcy konkursu przewidziana jest nagroda pieniężna w wysokości 1000 zł.

Ogólnopolski konkurs na Tkaninę Ludową, którego celem jest integracja i aktywizacja środowiska tkackiego, zostanie  przeprowadzony w dwóch kategoriach: mistrzów, czyli twórców ludowych i rękodzielników kultywujący tradycje tkactwa w najważniejszych ośrodkach w Polsce z podziałem tkaninę dwuosnowową i inne techniki oraz uczniów, czyli osób uczących się technik tkackich, potencjalnych następców, kontynuatorów tradycji. Konkurs skierowany jest do doświadczonych twórców, ale chcieliśmy dać również tym, którzy nie są jeszcze mistrzami, ale mają za sobą już pewien etap nauki – informuje Krystyna Kunicka.  Na konkurs można nadsyłać zarówno duże formy, jak i te mniejsze – pasiaki, kilimy, perebory. Nadsyłane prace mogą mieć również charakter użytkowy, jak np. ręczniki tkane, torby, galanteria stołowa, elementy garderoby. Termin zgłoszeń i nadsyłania prac upływa 30 września 2017 roku. Pula przewidzianych nagród wynosi 13 tysięcy złotych. Współorganizatorem konkursu jest Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Janowie.

Uwieńczeniem projektu będzie Forum Tkactwa Ludowego, które zaplanowane zostało na 19 października 2017 roku w Galerii Spodki WOAK, ul. Św. Rocha 14 w Białymstoku. Dla uczestników Konkursu przygotowaliśmy też wieczorne spotkanie w wraz z noclegiem w Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie (19-20 X. 2017 r.)

Szczegółowe informacje odnośnie konkursów uzyskają Państwo pod numerem telefonu WOAK: 85 740 37 15 oraz na stronie internetowej projektu „Kraina wątku i osnowy” – www.dwuosnowowa.pl

Projekt „Kraina wątku i osnowy” jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: http://dwuosnowowa.pl/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx