Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Festiwal literacki „Patrząc na Wschód”

Od trzech lat na Suwalszczyźnie, w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą, w pobliżu Wigierskiego Parku Narodowego, na styku Wschodu i Zachodu, w miejscu, w którym krzyżują się języki, religie, nacje i kultury, w dziewiczym zakątku północno-wschodniej Polski, organizowany jest kameralny festiwal literacki „Patrząc na Wschód”.


 

Pomysłodawcami tego przedsięwzięcia są Piotr Malczewski, fotograf i podróżnik oraz Piotr Brysacz, dziennikarz, autor (m.in.) zbioru wywiadów „Patrząc na Wschód. Przestrzeń, człowiek, mistycyzm”.

Profil festiwalu to wypadkowa ich zainteresowań prawą stroną mapy, czyli – najogólniej rzecz ujmując – Wschodem. Co roku gośćmi festiwalu są ludzie – podróżnicy, dziennikarze, reporterzy, filmowcy – związani ze Wschodem (w latach ubiegłych gościli w Budzie Ruskiej m.in. Wacław Radziwinowicz, Wojciech Górecki czy Jacek Hugo-Bader).

Czym się wyróżnia ten festiwal spośród innych tego typu imprez? Magią atmosfery - odbywa się on bowiem na terenie ponad stuletniego gospodarstwa, które kiedyś należało do staroobrzędowców, którzy przyjechali z Rosji na te tereny około 1778 roku i założyli Budę Ruską. Można więc powiedzieć, że to miejsce jest – dosłownie i w przenośni – przesiąknięte magią Wschodu.

W tym roku na uczestników festiwalu czekają spotkania z reporterami, filmowcami, pokazy filmów oraz slajdów, między innymi:

11 sierpnia (piątek) odbędzie się spotkanie z Wojciechem Jagielskim i pokaz slajdów z opowieścią Piotra Malczewskiego pt. „Mongolia konno”;

12 sierpnia (sobota) – pokaz slajdów i wykład o staroobrzędowcach etnografa Krzysztofa Snarskiego oraz spotkanie z Anetą Prymaka-Oniszk wokół książki Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy;

13 sierpnia (niedziela) pokaz filmu Macieja Migasa i Jędrzeja Morawieckiego Syberyjski przewodnik i rozmowa o filmie oraz o sekcie wissarionowców, która w tajdze, w Kraju Krasnojarskim w Rosji, buduje Nowe Jeruzalem

14 sierpnia (poniedziałek) – pokaz filmu Proroczy żywot Eliasza Beaty Hyży-Czołpińskiej i rozmowa o filmie i o proroku z Grzybowszczyzny, który na Podlasiu chciał zbudować Nowe Jeruzalem;

15 sierpnia wtorek – droga Michała Książka, nietypowe, bo „chodzone” spotkanie literackie – spacer po Suwalszczyźnie, po której oprowadzał będzie Michał Książek, autor m.in. Drogi 816, laureat Nagrody Literackiej Gdynia, finalista Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.

- Spotkanie to będzie niezwykłe. Nie będzie siedzenia, bicia braw, zadawania pytań, po prostu ruszymy z podwórka w plener, a Michał Książek będzie opowiadał, o tym, co widać, a czego my nie widzimy po drodze... - zapowiadają organizatorzy.

To tylko niektóre, ważniejsze momenty tegorocznej edycji festiwalu. Szczegółowy harmonogram znaleźć można na stronie internetowej www.piotrmalczewski.com. Jak twierdzą organizatorzy, piękno natury północno-wschodniej Polski, na styku Wschodu i Zachodu, sprzyja kontemplacji i czytaniu.

Dodatkowe atrakcje: kąpiel w Czarnej Hańczy, która opływa brzeg siedliska i kąpiel w ruskiej bani.

Źródło: https://www.wrotapodlasia.pl

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx