Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 będzie Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inicjatywa ma podkreślić różnorodność, wspólną historię i bogatą kulturę tworzące dzisiejszą Europę oraz wzmocnić poczucie europejskiej tożsamości.

Ustanowienie  Roku Dziedzictwa Kulturowego ma przynieść także wymierne skutki ekonomiczne - promocja dziedzictwa kulturowego może przyśpieszyć wzrost gospodarczy i stworzyć miejsca pracy.

- Nasze dziedzictwo kulturowe jest czymś więcej niż pamięcią o naszej przeszłości – jest kluczem do naszej przyszłości – powiedział Tibor Navracsics, który w Komisji Europejskiej odpowiada za edukację, kulturę, młodzież i sport.

Dziedzictwo kulturowe Europy jest istotą zbiorowej pamięci i tożsamości obywateli europejskich. Składają się na nie zasoby z przeszłości we wszelkich formach i aspektach. To m.in. zabytki, obiekty, tradycje, przekazywana wiedza i przejawy ludzkiej kreatywności, a także zbiory chronione i administrowane przez muzea, biblioteki i archiwa. Bogata różnorodność Unii na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym jest unikatowym katalizatorem wymiany doświadczeń między osobami w każdym wieku i pochodzących z różnych środowisk społecznych i kulturowych. Na poziomie lokalnym dziedzictwo kulturowe Europy sprzyja spójności społecznej i integracji poprzez rewitalizację obszarów zaniedbanych, tworzenie lokalnie zakorzenionych miejsc pracy i propagowanie poczucia wspólnoty. 

Dziedzictwo kulturowe odgrywa także bardzo ważną rolę gospodarczą. Według raportu Cultural Heritage Counts for Europe około 300 tys. ludzi pracuje w sektorze dziedzictwa kulturowego w Unii Europejskiej. Oprócz tego sektor pośrednio zapewnia 7,8 mln miejsc pracy.

Ustanowienie Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego ma uwrażliwiać na historię i wartości Europy oraz zwiększać poczucie tożsamości europejskiej. Równocześnie ma zwracać uwagę na szanse, które daje nasze dziedzictwo kulturowe, ale też na wyzwania, z którymi się zmaga, takimi jak zmiany cyfrowe, presja ekologiczna i fizyczna na obiekty dziedzictwa oraz nielegalny handel dobrami kultury. Inicjatywa ma także unaocznić ekonomiczny wpływ dziedzictwa kulturowego na sektor kultury i sektor kreatywny, w tym małe i średnie przedsiębiorstwa, oraz na rozwój lokalny i regionalny. Podczas obchodów Roku Dziedzictwa Kulturowego ma być zaakcentowana rola kultury w stosunkach zewnętrznych UE z myślą m.in. o zapobieganiu konfliktom, pojednaniu po konfliktach oraz odbudowie dzieł, które zostały zniszczone.

Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018 będzie okazją do podkreślenia znaczenia kultury europejskiej oraz tego, co UE może zrobić w zakresie konserwacji, cyfryzacji, infrastruktury, badań naukowych i rozwoju umiejętności, by wymienić tylko niektóre obszary objęte wsparciem z unijnych programów finansowania, np. z programu Kreatywna Europa

W całej Europie zorganizowane zostaną imprezy, jak również kampanie informacyjne i edukacyjne. Będą one okazją do poszukiwania odpowiedzi na wyzwania związane z malejącymi budżetami publicznymi przeznaczanymi na kulturę, spadkiem uczestnictwa w tradycyjnych wydarzeniach kulturowych, presją środowiskową na obiekty dziedzictwa kulturowego, ewolucją łańcuchów wartości oraz transformacją cyfrową. Wydarzenia te będą propagować ochronę dziedzictwa kulturowego jako kluczowego elementu polityki zewnętrznej UE, w poszukiwaniu rozwiązań problemu niszczenia dziedzictwa kulturowego w celach kryminalnych na obszarach objętych konfliktem oraz problemu nielegalnego handlu dobrami kultury.

Obchody Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego rozpoczną się 7-8 grudnia 2017 podczas Europejskiego Forum Kultury w Mediolanie i potrwają do grudnia 2018 roku. Kluczowymi inicjatywami podczas obchodów Roku Dziedzictwa będą: Europejskie Forum Kultury, Europejskie Dni Dziedzictwa, Znak Dziedzictwa Europejskiego, Europejskie Stolice Kultury.

Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego będzie miał budżet w wysokości 8 mln EUR.

Więcej informacji: https://ec.europa.eu/culture/european-year-cultural-heritage-2018_en

Źródło: http://www.europe-direct.poznan.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx