Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Warsztaty batiku w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

Warsztaty batiku (22 i 23 lipca)

22 i 23 lipca Magdalena Fołta – absolwentka Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu LudowegoRzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej – będzie uczyć chętnych (młodzież i dorosłych) zdobienia bawełny w naprawdę niezwykły sposób. Sztuka polega na pokrywaniu tkaniny gorącym woskiem i farbowaniu jej poprzez zanurzanie w barwnej kąpieli. Aby otrzymać wielokolorową tkaninę, należy proces woskowania i barwienia powtarzać wielokrotnie.


Batiki to tkaniny unikatowe – poprzez ręczne nakładanie wosku, żadna nie jest taka sama. Cechą charakterystyczną batiku są krakelury, czyli kolorowe żyłki powstające w wyniku spękań w wosku oraz podcienia, kiedy barwnik podchodzi pod niedokładnie położony wosk.

Warto zaznaczyć, że w Polsce technikę batiku wykorzystywano przy zdobieniu wielkanocnych pisanek oraz spódnic ludowych – W XIX wieku w ludowym farbiarstwie niemal całej Europy upowszechnił się druk batikowy, który w połączeniu z barwieniem w indygo pozwalał uzyskać niebieskie tkaniny z białymi drobnymi wzorami.

Oto plan warsztatów:

22 lipca (sobota)

12.00 – 14.00 – warsztaty (blok I)

część teoretyczna, projektowanie batiku, malowanie, nakładanie jednego koloru

14.00 – 16.00 – czas wolny (przerwa potrzebna, by batiki wyschły, o 15.00 możliwość spaceru z przewodnikiem po skansenie)

16.00 – 17.30 – warsztaty (blok II)

dalsza praca nad batikiem, nakładanie drugiego koloru

23 lipca (niedziela)

12.00 – 14.00 – warsztaty (blok III)

kontynuacja pracy nad batikiem, nakładanie kolejnych kolorów

Koszt: 50 zł (2 dni)

Muzeum zapewnia wszystkie materiały. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 17 227 12 96.

Szczegóły na: www.muzeumkolbuszowa.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx