Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Oferta wystawiennicza Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie

Zgadnij, co to!

Czy wiecie czym jest i jak wygląda motowidło, chamełka czy drejfus?

3

Minione czasy charakteryzują się wieloma zwyczajami, obrzędami, a nawet zawodami, do wykonywania których przeznaczone były ściśle określone przedmioty. Z biegiem lat niektóre czynności przestały być popularne, co spowodowało, że rzeczy do tej pory używane na  co dzień, traciły na znaczeniu, aż w końcu odeszły w zapomnienie.

4

Główną ideą wystawy „Zgadnij, co to!” jest zaprezentowanie przedmiotów, które we współczesnych czasach nie mają zastosowania w codziennym życiu, lub też takich które charakterystyczne są przy wykonywaniu specjalistycznych zawodów (najczęściej tradycyjnych), a z którymi większość ludzi nie ma do czynienia.

5

Na wystawie poruszone zostaje interesujące zjawisko językowe, które odnosi się do wyrażeń obecnych w języku polskim. Do dziś bowiem o ulewnym deszczu mówimy, że „leje jak z cebra”, a kiedy ktoś nie wykazuje się kreatywnością, jego działania podsumowujemy jako wykonywane „na jedno kopyto”. Pokazuje to, że nazwy przedmiotów archaicznych, są nadal popularne i z powodzeniem funkcjonują w naszym języku potocznym.

Z pamiętników włościanina- Jana Słomki

Wystawa czynna od 3 lutego do 30 lipca 2017 r.

1

Wystawa ukazuje życie codzienne mieszkańców Podkarpackich wsi w XIX i XX w. Narratorem wystawy jest Jan Słomka, wójt Dzikowa, autor „Pamiętników włościanina. Od pańszczyzny do dni dzisiejszych” , wydanych po raz pierwszy w Krakowie w 1912 r.

2

Był on doskonałym obserwatorem środowiska w którym żył, potrafił doskonale opisać otaczającą go rzeczywistość i oddać sytuację materialną i społeczną warstwy chłopskiej, z której się wywodził. Z pamiętnika, którego fragmenty są komentarzem wystawy, dowiadujemy się o cenach gruntu i zwierząt gospodarskich, o rzemiosłach jakich podejmowali się mieszkańcy Dzikowa, i klęskach które spadały na okoliczne wsie.

6

Wystawa przenosi nas kolejno na pola uprawne, do wnętrza wiejskiej chaty (gdzie można poznać historię pierwszego zegara w Dzikowie i reakcję współziomków na taki zbytek) w przestrzeń mówiącą nam o różnych sposobach zarobkowania pieniędzy, na jarmark, a następnie w podróż do krainy snów- Ameryki…

"Wota i wizerunki maryjne"

Wystawa czasowa czynna od 11. 09. do 30 .08. 2017 roku.

7

WOTAbyły i są nadal widomym łącznikiem między cudownym wizerunkiem Matki Boskiej a jej czcicielami. Składano je w sanktuariach dlauproszenia łasklub jakopodziękowania za wysłuchane prośby. Stanowią one materialny znak –dowód kultu, jaki w świętym miejscu odbieraMatka Boża. Tak o nich pisał Jacek Olędzki:

„Wotum proszalne, czy też ślubowane, prowokuje zdarzenie, które nazywam mirakularnym. Wotum dziękczynne takież zdarzenie tylko dokumentuje, choć nieraz ukrywa też intencje tożsame z tą charakterystyczną dla wotum proszalnego. W pierwszym przypadku wotum jest wizualną informacją (...) o charakterze prośby - modlitwy. Natomiast w przypadku drugim dominuje podzięka, nieodłączny składnik istnienia, rodzaj zachwytu, jak wiadomo, szczególnego stanu ludzkiej egzystencji"

8

***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx