Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

"Festiwale, konkursy, przeglądy a ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego" - zaproszenie do udziału w konferencji

Zakład Kultury Polskiej Instytutu Kulturoznawstwa  
Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, 

     Narodowy Instytut Dziedzictwa,      
 
Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Zarząd Główny,  
Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Lublinie,
 
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej  
Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

 przy współudziale  
Towarzystwa Kultury Teatralnej Ziemi Lubelskiej
 
 
zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej pt.
 
Festiwale, konkursy, przeglądy  
a ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego,  

 
która odbędzie się w Lublinie w dniach 7 – 8 grudnia 2017 roku.  

 


Konferencja, na którą serdecznie Państwa zapraszamy, ma na celu przedstawienie generalnych problemów związanych z rozpoznaniem funkcji festiwali, przeglądów i konkursów w aspekcie zapisów Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003 roku. Festiwale, przeglądy i konkursy – w pełnej ich różnorodności – czynimy przestrzenią naszych zainteresowań naukowych, definiując je jako miejsce wymiany treści kulturowych i jako warunek zrównoważonego rozwoju poprzez wzajemne edukowanie się, inspirowanie oraz nieustanne uczenie się tolerancji,  poszanowania dla wszelkich przejawów kultur lokalnych i regionalnych, etnicznych i narodowych, środowiskowych i subkulturowych. 

Konferencja ma mieć wymiar interdyscyplinarny, dlatego zaproszenie kierujemy do kulturoznawców, socjologów, etnologów, antropologów, folklorystów, etnomuzykologów czy pedagogów oraz wszystkich badaczy i animatorów kultury, którzy w swojej pracy zajmują się – zarówno teoretycznie, ale także praktycznie – problematyką ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. 

Interesują nas festiwale, przeglądy, konkursy związane z różnymi dziedzinami, w których przejawia się niematerialne dziedzictwo kulturowe. Przypomnijmy, że w rozumieniu Konwencji UNESCO z 2003 roku dziedzinami tymi są przekazy ustne, tradycje muzyczne, zwyczaje, rytuały i obrzędy świąteczne (np. obrzędy doroczne, rodzinne, folklor dziecięcy i in.), wiedza i praktyki dotyczące przyrody i wszechświata (np. tradycyjne sposoby gospodarowania) oraz wiedza i umiejętności związane z rzemiosłem artystycznym (w tym np. kulinaria, często będące przedmiotem konkursów czy festiwali) (zob. art. 2 Konwencji).  
 
Proponujemy następujące przykładowe zakresy tematyczne konferencji:  
•    Festiwale – pojęcie, terminologia, teoria, historia, przemiany.  
• Festiwale, przeglądy i konkursy jako forma ochrony dziedzictwa niematerialnego w myśl Konwencji UNESCO z 2003 roku?
•    Metodologia i metodyka badań festiwalologicznych.
•    Próby typologii festiwali, przeglądów i konkursów.  
•  Cechy i funkcje festiwali oraz ich rola w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
•    Dla kogo są festiwale? Badanie publiczności festiwalowej.
•    Niematerialne dziedzictwo kulturowe modelowane przez festiwal, przegląd, konkurs: selekcja, eliminacja, kreacja.  
•  Festiwale, przeglądy i konkursy jako przestrzeń aktywności społeczności lokalnej  i współpracy międzyśrodowiskowej.  
•   Tworzenie reprezentacji grupowej i sposoby manifestowania tożsamości grupowej.  
•    Festiwal jako forma promocji miejsca, grupy, idei.
•    Estetyka przestrzeni festiwalowej.
•  Ochrona czy kreacja? Zagadnienia związane ze sposobami rejestracji i dokumentacji festiwali.
•    Lekcja dziedzictwa niematerialnego? Walory edukacyjne festiwalu.  
 
Zgłoszenia uczestnictwa na załączonym formularzu prosimy przesyłać do 15 czerwca 2017 r. na adres mailowy dr hab. Katarzyny Smyk, prof. UMCS (mail: //www.nid.pl/pl/Dla_specjalistow/Aktualnosci/Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript." target="_blank">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). W przypadku dużej liczby zgłoszeń, organizatorzy zastrzegają sobie prawo dokonania wyboru referatów spośród nadesłanych propozycji. Potwierdzenie uczestnictwa w konferencji otrzymają Państwo do 10 lipca 2017 r. 

Obrady konferencji odbędą się w gmachu Wydziału Humanistycznego UMCS w Lublinie, pl. M. Curie-Skłodowskiej 4a. 

Konferencja jest włączona w program odbywającego się w UMCS 27. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” – imprezy o charakterze interdyscyplinarnym, której celem jest popularyzacja kultury tradycyjnej, głównie muzycznej, poprzez współczesne jej interpretacje. Uczestnicy konferencji otrzymują zaproszenia na wydarzenia Festiwalu (www.mikolajki.folk.pl). 

Przewidujemy opłatę konferencyjną w wysokości 250 zł, przeznaczoną na dofinansowanie kosztów druku materiałów konferencyjnych, kolację pierwszego dnia konferencji i serwis kawowy. Dojazd na miejsce obrad, noclegi i wyżywienie uczestnicy opłacają samodzielnie. Organizatorzy zapewnią miejsce wspólnego obiadu w barku w gmachu humanistyki. 

Przewidujemy druk materiałów pokonferencyjnych w recenzowanej monografii wieloautorskiej w serii Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce i jego ochrona.  Serdecznie zapraszamy!  
 
 
Komitet Organizacyjny Konferencji   
dr hab. Katarzyna Smyk, prof. UMCS
Zakład Kultury Polskiej UMCS, PTL o/Lublin, TKT Ziemi Lubelskiej (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

dr Anna Weronika Brzezińska  
Zarząd Główny PTL, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dr Mariola Tymochowicz  
Zakład Kultury Polskiej UMCS, PTL o/Lublin (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)  
 
 
Konferencję dotychczas patronatem objęli:
Rada ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy MKiDN
Międzynarodowa Organizacja Sztuki Ludowej (IOV) Sekcja Polska Stowarzyszenie Twórców Ludowych Zarząd Główny
 
Patronat medialny:
KulturaLudowa.Pl
Pismo Folkowe muzykatradycyjna.pl

Do pobrania:
Konferencja - Festiwale - 7-8.12.2017 Lublin - karta zgłoszenia

Źródło: http://www.nid.pl/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx