Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Czwarta edycja konkursu Wiki Lubi Zabytki

Czwarta edycja konkursu Wiki Lubi Zabytki, który jest częścią europejskiej inicjatywy Wiki Loves Monuments 2013, odbędzie się w dniach 1-30 września br.

Wiki Lubi Zabytki to otwarty konkurs fotograficzny, który organizowany jest przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Celem konkursu jest sfotografowanie wszystkich obiektów, które posiadają status zabytku nieruchomego oraz wpisane są na wykazy zabytków prowadzonych przez Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków.

Zachęcamy wszystkich miłośników fotografii, zarówno tych profesjonalnych, jak i amatorów do wakacyjnego fotografowania. Na stronie wikizabytki.pl można znaleźć listę nieruchomych zabytków z całej Polski. Wystarczy sfotografować wybrane obiekty, a następnie we wrześniu załadować je na stronach Wikipedii. Udostępniając we wrześniu swoje zdjęcia zabytków dajemy szansę na zilustrowanie dotyczących ich haseł w Wikipedii oraz zyskujemy szansę na cenne nagrody.

W tym roku pula nagród wyniesie łącznie 14.000 zł. Podobnie jak w zeszłym roku dla autorów trzech najlepszych zdjęć przewidziano nagrody w wysokości 3000, 1500 oraz 750 zł. Przewidziano również nagrody (2000, 1500, 750 zł) dla osób, które prześlą najwięcej dobrych jakościowo zdjęć zabytków, które nie miały one dotąd swojego zdjęcia w Wikipedii oraz Wikimedia Commons – repozytorium wolnych mediów Wikipedii. Oprócz tego przyznane zostaną nagrody z trzech kategorii tematycznych.

Pomysł na konkurs narodził się w roku 2010 w Holandii. Rok później w rywalizacji o nagrody uczestniczyło 5,5 tys. fotografów z 18 państw europejskich, którzy przesłali łącznie ponad 168 tysięcy zdjęć – dzięki temu Wiki Loves Monuments 2011 trafił do Księgi Rekordów Guinessa w kategorii "Największy Konkurs Fotograficzny". Trzecia edycja konkursu objęła już cały świat: 15 tys. osób z 35 krajów przesłało ponad 361 tys. zdjęć.

W polskiej edycji konkursu, noszącej nazwę Wiki Lubi Zabytki, w 2012 wzięło udział ponad 650 uczestników, którzy załadowali do Wikimedia Commons, ponad 51 tys. zdjęć polskich zabytków. Pod względem liczby przesłanych zdjęć Polska zajęła wtedy pierwsze miejsce wśród wszystkich krajów biorących udział w konkursie. W 2013 roku powtórzono sukces dzięki prawie 48 tysiącom załadowanych zdjęć.

Więcej informacji

Źródło: http://wikizabytki.pl/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx