Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

53 i pół. Dymarki Świętokrzyskie - Nowa Słupia

„Dymarki Świętokrzyskie” to cykliczna plenerowa impreza o charakterze kulturalno-edukacyjnym, zapoczątkowana w 1967 roku promująca gminę Nowa Słupia na szeroką skalę, zarówno w kraju jak i za granicą, gromadzi liczne rzesze miłośników historii starożytnej, dawnych kultur i tradycji.

Głównym celem jest prezentacja rekonstrukcji procesu wytopu żelaza w piecach ziemnych nazwanych potocznie “Dymarkami”. Region Łysogór był jednym z największych na świecie ośrodków antycznej metalurgii żelaza, na przełomie starej i nowej ery. Obecnie pokazy prezentowane podczas festynu skupiają się na rekonstrukcji rzemiosła, aspektów życia codziennego, kultury duchowej oraz upowszechnianiu wiedzy o najstarszych elementach dziedzictwa kulturowego Regionu Świętokrzyskiego. Wydarzenie ma formę warsztatów, aby pokazać wszystkie etapy starożytnej metalurgii żelaza, od procesu wydobycia rudy żelaza, poprzez prażenie rudy, wykonywanie cegieł do budowy pieców dymarkowych, produkcję węgla drzewnego, obsługę miechów dymarskich do finalnego rozbicia pieca i wydobycia łupki żelaznej.

WIĘCEJ INFORMACJI

Źródło: https://www.facebook.com

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx