Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

„Podlaskie sploty” – rusza nowy projektTo kolejny projekt Polaskiego Instytutu Kultury poświęcony podlaskiej tkaninie. Zachęcamy do zgłaszania się na warsztaty tkackie.

„Podlaskie sploty” – rusza nowy projekt

Od lat PIK buduje markę podlaskiej tkaniny przez organizowanie warsztatów, wystaw i konkursów. Zainteresowanie tematem wśród mieszkańców jest coraz bardziej zauważalne, dlatego Instytut kontynuuje dotychczasowe działania, zmierzające do zachowania i popularyzacji tkactwa – sztuki ludowej o wielkich walorach artystycznych, tak cennej dla lokalnej tradycji.

W tym roku, w ramach „Podlaskich splotów”, zostaną zorganizowane cztery warsztaty tkackie oraz Festiwal Tkactwa pod hasłem „Ofensywa splotów”. Festiwal będzie składał się z wystaw tkactwa ludowego i współczesnego inspirowanego tkactwem tradycyjnym, spektaklu dla dzieci, przeglądu filmów o tkactwie, zorganizowany też zostanie piknik tkacki, składający się z pokazów, kiermaszu, warsztatów tkackich oraz działań animacyjnych w przestrzeni miejskiej.

PIK planuje również wydanie albumu zawierającego fotografie prac tkaczek zamieszkałych w województwie podlaskim, a także zrealizowanie krótkich felietonów filmowych z pracowni tkackich mieszczących się na szlaku „Kraina wątku i osnowy”.

Harmonogram projektu:

  1. Warsztat tkaniny wybieranej (tzw. perebory) 18–23 sierpnia 2020 r., prowadząca: Irena Ignaciuk.
  2. Warsztat tkaniny wielonicielnicowej, 24–29 sierpnia 2020 r., prowadzący: Jerzy Łupieński.
  3. I Festiwal Tkactwa – Ofensywa splotów, 29–30 sierpnia 2020 r.
  4. Warsztat sejpaku, 15–20 września 2020 r., prowadząca: Sabina Knoch.
  5. Warsztat tkaniny dwuosnowowej,  22–27 września 2020 r., prowadząca: Karolina Radulska.

Informacji o projekcie udziela Dział Sztuk Plastycznych PIK
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 85 740 37 15

Karta zgłoszenia

Regulamin

Projekt „Podlaskie sploty” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Źródło: https://pikpodlaskie.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx