Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

XII Jarmark Żubra „Spotkania z podlaską kulturą”

 

To główne hajnowskie wydarzenie promujące bogactwo kultury Regionu Puszczy Białowieskiej, święto kultury tradycyjnej oraz lokalnych specjałów Podlasia – w niedzielę 15 lipca br. r. o godzinie 13:00 w Parku Miejskim w Hajnówce rozpocznie się XII edycja Jarmarku Żubra „Spotkania z podlaska kulturą”.

Ilustracja do artykułu ikona.jpg

Podczas Jarmarku prezentowane będą lokalne specjały m.in. sery, miody, wyroby piekarnicze, wędliny, zioła, i przyprawy a także wyroby rękodzielnicze - hafty, koronki, rzeźby w drewnie, galanteria drewniana, rzemiosło, sztuka itp.

 Każdy będzie mógł skosztować oryginalnych, lokalnych przysmaków, takich jak: domowy smalec, ser "Carski" i "Oko na Żubra", miód "Lipiec Białowieski", Hajnowski Marcinek, sery z hajnowskiej mleczarni, tłoczone na zimno ekologiczne oleje, przyprawy, ekologiczne herbatki, sery korycińskie, pierekaczewnik, i wiele, wiele innych.

Chętni będą mogli uczestniczyć w  warsztatach wyrobu garnków, spróbować swych sił w kowalstwie czy przy krosnach tkackich. Dla zainteresowanych sztuka kulinarną przygotowan pokazy wytwarzania regionalnych specjałów i konkursy kulinarne. Nie zabraknie występów tradycyjnych kapel ludowych z województwa podlaskiego na dwóch scenach: w Strefie Piknikowej w godz. 13.00-15.00 oraz w Amfiteatrze Miejskim w godz.15.00-23.00).

Atutem  Jarmarku ma być obecność wystawców i artystów zza granicy, tj. Białorusi, Ukrainy i Estonii.

Warto wspomnieć, iż Jarmark Żubra jest jednym z flagowych wydarzeń wdrażanej przez miasto Hajnówka Strategii Marki Hajnówka. Prezentacja lokalnych tradycji, naturalnych produktów, wyrobów i ich prozdrowotnych właściwości  silnie wpisują w jej założenia oraz działania promocyjne. W trakcie Jarmarku Żubra atrakcje czekają również na najmłodszych – w godz. 13.00-17.00 odbędą się animacje w strefie Żubra Pompika: przedstawienia, gry i zabawy z Pompikiem oraz spotkanie z autorem książek i komiksów dla dzieci – Tomaszem Samojlikiem.

Zamierzeniem organizatorów Jarmarku jest szczególne podkreślenie i prezentacja lokalnych oraz regionalnych wytwórców, producentów oraz ich wyrobów. Wiele z nich ma już swoją silną renomę w Polsce, a nawet za granicą. Jarmark Żubra jest okazją do ich prezentacji i szerszej promocji, a także wypromowania tych mniej znanych podmiotów. Przewidziane są konkursy oraz pokazy kulinarne, występy zespołów m. in.  GO-A, Stary Olsa, Hoyraky i VOX.

W  programie:    

    sztuka ludowa i pokazy dawnego rzemiosła, m.in. kowalstwa, plecionkarstwa, tkactwa, koronczarstwa, haftu, lepienia w glinie,
    rzemiosło artystyczne,
    kuchnia regionalna,
    konkursy kulinarne,
    degustacje potraw regionalnych,
    strefa Hajnowskiego Marcinka - pokazy wytwarzania wyrobu, możliwość zakupu i skosztowania na miejscu,
    strefa Żubra Pompika -  atrakcje dla dzieci z Żubrem Pompikiem (od 13.00 do 17.00),
    występy zespołów folklorystycznych z Polski, Białorusi i Estonii,
    strefa piknikowa (na własnych kocykach)
    koncert zespołów „HOYRAKY”, Dawid Szymczuk Band (Hajnówka), GO-A, Stary Olsa i „VOX”,
    na zakończenie imprezy – wspólna potańcówka.

Organizator: Hajnowski Dom Kultury
Honorowy Patronat Marszałka Województwa Podlaskiego

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura - Interwencje 2018”

Źródło: http://www.wrotapodlasia.pl/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx