Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Atlas inicjatyw

Przedtem i potem: spotkanie pokoleń

Podtytuł
Powiązany z organizacją Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Czerniejewie
Data rozpoczęcia 2014-09-01
Data zakończenia 2014-09-19
Osoba odpowiedzialna Lilianna Dorodzała-Kowalewska
Zasięg Jedna gmina
Która/które Czerniejewo
Cel

Naszym podstawowym celem było, aby pamięć o przeszłości nie poszła w zapomnienie, aby młodsze pokolenie dowiedziało się jak wyglądały realia PRL i co się zmieniło po roku 1989 w odniesieniu do zwykłego przęcietnego mieszkańca gminy. Chcieliśmy naszym mlodszym gościom przekazać i uświadomić ich, że przedtem bywało śmiesznie, ale też i trudno, i strasznie, że nie było wolności słowa, że ludzi spotykały represje za myślenie i postępowanie inaczej niż w jedyny i słuszny sposób. Chcieliśmy wspomnieć czasy naszej młodości i realiów, które dzieciom nie są znane. Toże teraz zyjemy w zupelnie innym świecie może sprawić, że młode pokolenie nie będzie wiedziało o tamtych czasach nic. . Chcieliśmy też przypomnieć sobie jakie nastąpiły zmiany w Czerniejewie, jak kiedyś spędzaliśmy wolny czas, co się czytało, czego słuchało, jak ubierało, co jadło.

Odbiorcy

Uczestnicy naszego spotkania to mieszkańcy Czerniejewa w różnym wieku, od dzieci w wieku szkolnym do emerytów.

Realizacja

 

 

Spotkanie zostało zreazlizowane 19 września. Od początku września podejmowaliśmy działania promocyjne - wywieszaliśmy plakaty, roznosiliśmy i rozsyłaliśmy  zaproszenia. Informacja o naszych planach pojawiła się również na stronie www.informacjelokalne.pl.

Przygotowaliśmy prezentację starych fotografii oraz prezentacje ukazujące swego rodzaju "znaki czasu", charakterystyczne dla czasów przed 1989 rokiem.  Uczestnicy dzielili się swymi wspomnieniami na bieżąco oraz komentowali pokazujace się kolejno obrazy. Na stołach stały słodkości: czekoladopodobny blok, przekładane masą andruty, ciastka owsiane i chrust. Do tego kawa zbożowa oraz oranżada gazowana biała i czerowna. W wazonach stały goździki.

 

 

 

Harmonogram realizacji

Początek września - etap przygotowawczy: zakup niezbędnych artykułów papierniczych, tonerów, druk ulotek, plakatów i zaproszeń, promocja. Zebranie materiałów niezbędnych do prezentacji, zebranie odpowiedniej literatury, ustalenie osób odpowiedzialnych za część kulinarną.

19 września - przeprowadzenie spotkania w Bibliotece.

Koszty

Koszt organizacji spotkania wyniósł: 238,20 zł.

 

Źródła finansowania

200,00 zł - dotacja FWW

30,00 zł - wkład własny Biblioteki

8,20 zl - dodatkowo z budżetu Biblioteki

Zdobyte doświadczenie

Zdobyte doświadczenie pozwoli nam na organizację spotkań, imprez pokoleniowych o różnej tematyce w tym także historycznej., Mamy świadomość, że niestety szczególnie wśród dzieci znajomość historii Polski, jest niewielka. Chcielibyśmy takie spotkania organizować częściej. Mamy nadzieję, że to bedzie możliwe, zwlaszcza przy współpracy z lokalnymi stowarzyszeniami, placówkami oświatowymi i samorządem.

Dołącz do nas

      YTxyXYx