Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Atlas inicjatyw

„Rozjaśniamy chmury przeszłości – Razem od 89

Podtytuł
Powiązany z organizacją
Data rozpoczęcia 2014-06-30
Data zakończenia 2014-08-16
Osoba odpowiedzialna Dorota Dembińska
Zasięg Jedna gmina
Która/które Gmina Dragacz
Cel

W ramach projektu "Rozjasniamy chmury przeszłości- Razem od 89" zaplanowano szereg działań, które miały na celu poszerzenie wiedzy o przemianach w Polsce, o okresie transformacji, o zmianach, które zaszły na naszym terenie w życiu kulturalnym, gospodarczym.

Planowane formy działań to: cykliczne spotkania, wywiady, pogadanki, wystawa, konkurs plastyczny, przedstawienie teatralne i

piknik, łączące starszych i młodszych. Uświadomienie , jak ważną rolę w naszym życiu odegrała transformacja ’89 roku i czym jest demokracja.

Akcje te są kierowane głównie do młodzieży i dzieci, których wiedza o tamtych czasach jest najmniejsza oraz do działaczy

transformacji,samorządowców i wszystkich zainteresowanych tematyką.

Uczestnicy byli zainteresowani podjętymi działaniami, gdyż nie posiadają uporządkowanej lub odpowiedniej wiedzy dotyczącej

tamtych lat. Pobudzenie świadomości lokalnej społeczności o wydarzeniach, które zaszły na naszym terenie i że my też mieliśmy

wpływ na zachodzące zmiany.

Odbiorcy

Odbiorcami były dzieci i młodzież z naszego terenu , która była głównym kołem napędowym działań w trakcie realizacji projektu.Właczyli się do niego również starsi mieszkańcy gminy , którzy pamietali zachodzące zmiany i okres transformacji. Właczylismy w realizacje obecnych samorządowców ,ale tez i ówczesnych swiadków tamtych wydarzeń- bowiem Wójtem Gminy Dragacz w owym czasie był mieszkaniec naszej miejscowości Pan Antoni Han.

Realizacja

Realizacja projektu rozpoczeła się od akcji promocyjnej.„Rozjaśniamy chmury przeszłości” realizowalismy poprzez organizację cyklicznych zajęć świetlicowych - pogadanki, wywiady z lokalnymi działaczami czasów transformacji i współczesnymi (o transformacji – odtworzenie zmian w polskim życiu publicznym, kulturalnym i gosp. w Polsce i regionie) , zbieraliśmy zdjęcia , które zostały wykorzystane do porównania ówczesnie wyglądających miejsc i oceniania jakie zmiany nastapiły przez ostatnie 25 lat  . Mielismy w planie rozpocząc od  obejrzenia filmów i nawiązania do twórczości Jacka Kaczmarskiego.„A my nie chcemy uciekać stąd…” - projekcje filmów m.in.”Ostatni dzwonek” –(ze względu na twórczość Jacka Kaczmarskiego i to, że piosenka ta powstała wskutek wydarzeń w naszej miejscowości., ale rozpoczęliśmy od dobranocek oi bajek z tamtych czasów.Zajmowaliśmy się zbieraniem zdjęć i wycinków prasowych obrazujących okres transformacji – porównanie z aktualnym wyglądem osób i miejsc. Poszukiwanie wycinków z prasy na temat zmian w naszej Gminie w czasie transformacji.W tym czasie ogłosilismy konkurs plastyczny - Gminny Konkurs Plastyczny – „25 lat Wolności-Czym jest dla mnie Demokracja?”

Pierwsze miejsce w tym konkursie zajął Wojtek Kędziora.

Na zakończenie projektu zorganizowaliśmy piknik  „Razem od 89” łączący pokolenia, podsumowujący cykl spotkań, wystawę fotografii  wraz ogłoszeniem wyników konkursu plastycznego.

 

Harmonogram realizacji

od 30 czerwca do 16.08.2014 realizacja warsztatów, spotkań , wywiadów. Zbieranie materiałów archiwalnych, zdjęć.

Koszty

2650zł

Źródła finansowania

Dotacja Fundacji Wspomagania Wsi,wkład własny .

Zdobyte doświadczenie

Zdobyte doświadczenie pozwoli nam na realizaję kolejnych przedsięwzięć z materiałami, które udało nam się zebrać i teraz uzupełniamy możemy wziąć udział w konkursie "Moja Polska samorządna":)

Dołącz do nas

      YTxyXYx