Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Atlas inicjatyw

„Tradycja chowu i hodowli gęsi rypińskiej wraca na ziemię dobrzyńską”

Podtytuł
Powiązany z organizacją Stowarzyszenie Dobrzyniacy
Data rozpoczęcia 2011-06-09
Data zakończenia 2012-12-07
Osoba odpowiedzialna Teresa Osińska
Zasięg Kilka gmin
Która/które gmina Brzuze, Zbójno, Wąpielsk, Rypin
Cel Celem projektu jest upowszechnienie chowu i hodowli gęsi rypińskiej na ziemi dobrzyńskiej, poprzez aktywizację mieszkańców ziemi dobrzyńskiej w projektowe działania., ich edukację z zakresu chowu gęsi w warunkach naturalnych w zgodzie z naturą.
Odbiorcy Bezpośredni beneficjenci projektu, mieszkańcy gminy Brzuze w liczbie 20 drobnotowarowych gospodarstw, posiadających warunki środowiskowe do prowadzenia naturalnego chowu gęsi rypińskiej
Realizacja
Harmonogram realizacji 09 czerwca 2011 roku zakupiliśmy 300 piskląt gęsich i przekazaliśmy 20 beneficjentom projektu. Pierwsze lustracje gospodarstw prowadziliśmy, gdy gąsięta ukończyły 14 dni, 2 tygodniowe gąsięta ważyły 500 gram.. Następne ważenie w wieku czterech tygodni, wyniki pozwoliły na zaobserwowanie różnic w przyrostach gąsiąt zależnie od gospodarstw. Gąsięta ze stałym dostępem do wody, zbiorników naturalnych i stałego pastwiska osiągały znacznie wyższe przyrosty.. W listopadzie 2011 roku gęsi uzyskały masę ciała 5 kg a ich dobowe przyrosty wyniosły 65 gram 03 grudnia zorganizowano festyn „Smaki i tradycja gęsi rypińskiej” Podczas festynu przeprowadzono kiermasz gęsich tuszek, degustację potraw z gęsi, szkolenie z zakresu naturalnego odchowu gęsi rypińskiej oraz konkurs pisania piórem gęsim .Wiosną 2012 roku z naszym projektem wzięliśmy udział o Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego na najlepsze Inicjatywy Społeczne realizowane przez organizacje pozarządowe PN „Rodzynki z Pozarządówki. Projekt został nagrodzony dyplomem i nagrodą pieniężną. W roku 2012 podobnie jak w 2011 roku, prowadziliśmy lustracje gospodarstw, wzrost i rozwój młodych gęsi. Dane były aktualizowane na założonej stronie internetowej. W listopadzie 2012 roku wydaliśmy publikację z realizowanego projektu. 5 grudnia przeprowadziliśmy warsztaty kulinarne z zakresu przygotowania potraw z gęsi. Oraz dwa konkursy tj. pisania piórem gęsim i darcia pierza. Kulinaria i konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem. W warsztatach kulinarnych uczestniczyła młodzież z ZS nr 3 w Rypinie , zainteresowani technologią żywności. 7 grudnia 2012 roku podsumowanie projektu, wręczenie dyplomówka udział w konkursach, degustacja potraw z gęsi.
Koszty Koszt całkowity realizowanego przedsięwzięcia 13600,00 zł w tym dotacja Fundacji Wspomagania Wsi 10 000,00 zł
Źródła finansowania Fundacja Wspomagania Wsi 74%, pozostała kwota środki własne.
Zdobyte doświadczenie Koordynatorzy projektu uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez FWW zdobywając umiejętności z zakresu prowadzenia i rozliczania projektów. Zwiększyły się umiejętności beneficjentów uczestniczących w projekcie z zakresu odchowu gęsi metodami naturalnymi, przyrządzania potraw z gęsi. Poznaliśmy wielu miłych ludzi, poszerzyliśmy nasze umiejętności i doświadczenia.

Dołącz do nas

      YTxyXYx