Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Atlas inicjatyw

Ochrona bogactwa gatunkowego flory Suwalskiego Parku Krajobrazowego z udziałem mieszkańców obszaru c

Podtytuł
Powiązany z organizacją Stowarzyszenie Miłośników Suwalskiego Parku Krajobrazowego 'Kraina Hańczy'
Data rozpoczęcia 2011-06-10
Data zakończenia 2012-11-10
Osoba odpowiedzialna Teresa Świerubska
Zasięg Kilka gmin
Która/które Jeleniewo, Rutka-Tartak, Wiżajny, Przerośl
Cel Projekt „Ochrona bogactwa gatunkowego flory Suwalskiego Parku Krajobrazowego” skierowany był do mieszkańców obszaru chronionego, którzy mają decydujący wpływa na stan i zachowanie różnorodności gatunkowej i siedliskowej. Ochrona gatunkowa poprzez przepisy prawne nie przynosi oczekiwanych skutków, a podstawowym problemem jest bardzo niski poziom wiedzy na temat otaczającej nas przyrody. Poprzez nasze działania chcieliśmy ukazać mieszkańcom obszaru chronionego bogactwo florystyczne oraz uczulić na zagrożenia wiążące się z działalnością rolniczą w stosunku do cennych gatunków i siedlisk.
Odbiorcy Mieszkańcy Suwalskiego Parku Krajobrazowego: dzieci i dorośli
Realizacja
Harmonogram realizacji 1. DZIAŁANIA EDUKACYJNE a) jesień-zima 2011 r. (16 h, 305 uczniów z 5 szkół podstawowych i 4 gimnazjalnych) –cykl zajęć edukacyjnych w szkołach z terenu Parku i otuliny na temat „Bogactwa, znaczenia i ochrony rodzimej flory SPK” (prezentacja Power Point). b) 21 lipca 2011 r. - „Kurs czarownic” - warsztaty adresowane do mieszkańców SPK (37 osób) prowadzone przez pracownika Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. c) wyjazd studyjny do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu (36 osób). d) 23 listopada 2012 r. - „Przy ziołowej herbatce” – spotkanie podsumowujące projekt . 2. OGRODY ZIOŁOWE: „Ogród zmysłów” - założenie ogrodu ziołowego przy siedzibie SPK w Turtulu. Założenie 15 ogródków ziołowych w gospodarstwach osób biorących udział w projekcie 3. WYDAWNICTWA EDUKACYJNE Wydanie 2 tys. ulotek „Rośliny chronione SPK” i „Rośliny zielarskie SPK”.
Koszty 15 tys. zł
Źródła finansowania Fundacja Wspomagania Wsi i Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Fundacja Heifer Project Iinternational.
Zdobyte doświadczenie 1. Wiedza nabyta w trakcie zajęć edukacyjnych 2. Umiejętność rozpoznawania roślin zielarskich (dzieci i dorośli mieszkańcy SPK) 3. Umiejętność złożenia ogrodu ziołowego, zbiór, konserwacja i zastosowanie.

Dołącz do nas

      YTxyXYx