Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Atlas inicjatyw

Wiejskie ogródki przedokienne - wizytówką Kłodzina

Podtytuł
Powiązany z organizacją Stowarzyszenie na rzecz rozwoju sołectw Niemierzyno i Kłodzino 'Z Tradycją W Przyszłość'
Data rozpoczęcia 2012-10-30
Data zakończenia 2012-10-30
Osoba odpowiedzialna Iwona Piotrowicz – prezes stowarzyszenia Duszna A
Zasięg Jedna wieś lub miejscowość
Która/które Kłodzino, gm. Rąbino, powiat świdwiński, woj. zachodniopomorskie
Cel Celem projektu jest aktywizacja lokalnej społeczności. Pobudzenie mieszkańców do współpracy. Zwiększenie umiejętności 23 mieszkańców wsi Kłodzino z zakresu pielęgnacji i wykorzystania rodzimych gatunków kwiatów i ziół poprzez odtworzenie 18 dawnych kwiatowo-ziołowych przedokiennych ogródków wiejskich, w okresie od 07 maja 2011 do 10 września 2012.
Odbiorcy 6 osób - Mężczyźni i kobiety w wieku od 29 do 45 lat - Grupa pracująca zawodowo, zainteresowana realizacją projektu. Chętni do nowego wizerunku wsi. Mieszkają w domach usytuowanych przy głównej drodze. Udział w projekcie daje szansę zdobycia nowych umiejętności oraz integrację z mieszkańcami, aktywizację i współpracę na rzecz wsi. 8+5 osób - Mężczyźni i kobiety w wieku 46 do 60 lat oraz ich dzieci tj. młodzież w wieku 16-20 lat - Stagnacja, zniechęcenie, poczucie wykluczenia społecznego, brak wiary w siebie, dużo niezagospodarowanego wolnego czasu, brak zainteresowań, brak pracy, bardzo niskie dochody. Mieszkają w domach usytuowanych przy głównej drodze. Udział w projekcie daje szansę aktywizacji i zdobycia nowych umiejętności, organizację i wykorzystanie wolnego czasu, skutecznego dodatkowego zarobkowania. 4 osoby - Mężczyzna i kobiety w wieku 63-70 lat - Samotni emeryci i renciści, mimo wieku aktywnie dbający o swoje ogródki, mieszkają w domach usytuowanych przy głównej drodze. Udział w projekcie daje szansę spędzenia czasu z ludźmi, podzielenia się wiedzą- znają stare gatunki, pamiętają dawne ogrody oraz zdobycie nowej wiedzy. Udział w projekcie daje szansę aktywizacji i pobudzenie do współpracy, a także skutecznego dodatkowego zarobkowania.
Realizacja
Harmonogram realizacji
Koszty Całkowity koszt projektu w zł: 10 580,00
Źródła finansowania Fundacji Wspomagania Wsi: 10 000,00 zł
Zdobyte doświadczenie 1. Własnoręczny wyrób ozdób, stroików, palm. 2. Indywidualny zbiór nasion z własnych kwiatów, wysiewanie wiosną i przygotowanie do kolejnych rozsad. 3. Umiejętność efektywnego rozplanowania prac w ogrodzie i sposobu nasadzania oraz siania roślin zgodnie ze wzorcem wiejskiego ogródka.

Dołącz do nas

      YTxyXYx