Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Atlas inicjatyw

'Pamiętajmy o ogrodach...'

Podtytuł
Powiązany z organizacją Parafia Rzymsko - Katolicka pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego
Data rozpoczęcia 2011-05-08
Data zakończenia 2012-05-06
Osoba odpowiedzialna proboszcz Mirosław Masztalarek
Zasięg
Która/które Gałdowo, Owczarnia, Jachimówka
Cel Celem projektu jest odtworzenie na obszarze Sołectwa Gałdowo 7 tradycyjnych odmian jabłoni (Oliwka Inflancka, Grafsztynek Inflancki, Antonówka Półtorafuntowa, Kosztela, Królowa Renet, Koksa Pomarańczowa, Reneta Szara) przez posadzenie w centrum wsi Gałdowo alei jabłoniowej, rewitalizację w 20 gospodarstwach tradycyjnych sadów, naukę 30 osób opieki nad nimi.
Odbiorcy Bezpośrednimi odbiorcami jest około 100 mieszkańców 20 gospodarstw, którzy posadzili w swoich sadach jabłonie tradycyjnych odmian, 30 osób, które nauczyły się pielęgnacji sadów, dzieci i młodzież, dla których zorganizowane były warsztaty ekologiczne oraz seniorzy, którzy podzielili się przepisami na tradycyjne przetwory. Pośrednio zyskała cała wieś, bo drzewka w alei pięknie rosną, co podniosło estetykę wsi i daje ludziom radość.
Realizacja
Harmonogram realizacji 2011 r. maj 2011 Uroczyste rozpoczęcie projektu. Nabór uczestników Ogłoszenie konkursu plastycznego „W hesperyjskim sadzie czerwiec Edukacja ekologiczna połączona z zajęciami w terenie. Szkolenia dotyczące pielęgnacji i rozmnażania drzew owocowych w tradycyjnych sadach. Rozpoczęcie konkursu fotograficznego „Cztery pory roku – drzewo owocowe w moim sadku” lipiec Szkolenia dotyczące pielęgnacji i rozmnażania drzew owocowych w tradycyjnych sadach. Przygotowanie terenu przy domach pod uprawę drzewek owocowych. Wycieczka do Stoczka Klasztornego, Lidzbarka Warmińskiego, Świętej Lipki i Gierłoży. sierpień Przygotowanie terenu w centrum wsi pod nasadzenie alei jabłoniowej. Piknik rodzinny. wrzesień Zakończenie konkursu plastycznego „W hesperyjskim sadzie” październik Zakup i sadzenie drzewek, zabezpieczenie przed zającami. Święto Jabłoni. Wystawa prac plastycznych. Wykonanie i ustawienie tablicy informującej o Fundacji, konkursie i odmianach jabłoni. listopad Spotkanie z seniorami w celu wymiany przepisów na potrawy i przetwory z owoców. 2012 r. marzec Szkolenia dotyczące pielęgnacji i rozmnażania drzew owocowych w tradycyjnych sadach. kwiecień Wycieczka do Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. maj Zakończenie projektu –majówka. Opracowanie prezentacji multimedialnej i elektronicznej książki kucharskiej pt, „Owocowe fantazje z zeszytu Babuni” Ponadto cały czas trwała promocja projektu oraz spotkania organizacyjne.
Koszty 15388,5 zł
Źródła finansowania 9992,5zł – FWW, 4153 zł- środki własne, 1243zł – inne źródła
Zdobyte doświadczenie Zdobyte doświadczenie dotyczy: 1. Uprawy i pielęgnacji sadów. 2. Organizacji i planowania imprez, wycieczek i innych działań. 3. Pracy metodą projektu. 4. Sposobów angażowania ludzi do pracy, itp.

Dołącz do nas

      YTxyXYx