Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Atlas inicjatyw

Spotkajmy się przy studni

Podtytuł
Powiązany z organizacją Grupa Odnowy Wsi Majdan Ostrowski
Data rozpoczęcia 2011-06-01
Data zakończenia 2011-07-31
Osoba odpowiedzialna Teresa Szwarc
Zasięg Jedna wieś lub miejscowość
Która/które Majdan Ostrowski
Cel Głównym celem projektu było uratowanie ostatnich wiejskich studni 'ogólnych', przy których kiedyś toczyło się życie wsi. Przywrócenie ich dawnego wyglądu i funkcji ,również jako miejsca spotkań. Stworzenie 'szlaku studni' na przestrzeni ok.4km. na terenie wsi w jej najpiękniejszych zakątkach to dodatkowa atrakcja turystyczna i dydaktyczna dla młodzieży. Jedna z 3 rekonstruowanych studni wkomponowana została w piękną nawiązującą do dawnego budownictwa wiejskiego altankę z miejscem na grilla, ogniskiem. Wszystkie podejmowane na terenie wsi inicjatywy służą wypromowaniu wsi i w przyszłości stworzeniu wsi tematycznej -chłopskiej' WRZECIONO'.
Odbiorcy Główni odbiorcy to potencjalni turyści, którzy coraz częściej odwiedzają naszą wieś. Mamy to już jedyną w Polsce 'GALERIĘ NA OBLAKACH', przedstawiającą życie dawnej wsi w 4-ech porach roku, odrestaurowany 70 -letni park lipowy, IZBĘ LUDOWĄ 'WRZECIONO' .W naszej wsi stoją rzeźby, ławeczki. Drewniane 'baby', chłopy'. Ta wieś czeka na turystów. Odbiorcami inicjatywy są również wszyscy mieszkańcy, którzy mogą się spotykać przy studni. Spotykają się tu i starzy i młodzież.
Realizacja
Harmonogram realizacji Realizacja projektu przebiegała zgodnie z harmonogramem mimo utrudnień związanych z warunkami pogodowymi- realizacja w terenie. W dniu 01.06.2011.odbyło się zebranie wiejskie, na którym zostały przedstawione założenia projektu, cel, sposób finansowania, planowane rezultaty, działania oraz rekrutacja wolontariuszy. Zgodnie z założeniami rozpoczęto na terenie wsi wielkie sprzątanie, głównie wokół istniejących jeszcze studni. Dokonano oceny stanu technicznego, zakresu prac remontowych i zatrudniono to tych prac specjalistę-studniarza. W ramach zleconych prac studniarz z pomocą wolontariuszy wykonał napraw kręgów, cembrowin ,umocnień wokół studni. Studnia w centrum została przebrana i wypompowano z niej wodę . Na terenie wsi pojawili się kolejni pracownicy -pracownik budowlany i stolarz. Przy pomocy wolontariuszy z zakupionego drewna, wybudowana została piękna altanka z zachowaniem starych technik budownictwa wiejskiego. Nakryta została słomą. W tym samym czasie trwała rekonstrukcja wyglądu dawnych studni- obudowy, koryta, wały daszki rynny. Jedna ze studni zgodnie z sugestiami starych mieszkańców została zaopatrzona w 'żurawia'. Co wymagało dodatkowych działań. Zgodnie z harmonogramem uczestnicy co tydzień spotykali się przy wspólnych ogniskach - bawili się, planowali kolejny tydzień prac. Realizacja głównych prac przebiegała planowo i widać już było efekty. Przystąpiono do prac upiększających: malowanie, impregnowanie, nasadzenia , ustawianie ławeczek, budowa grilla ,ogniska. W czasie realizacji dbaliśmy o dobre promowanie projektu w okolicy, mediach. Dzięki tym działaniom było o nas głośno, a festyn 'Spotkajmy się przy studni'' zgromadził bardzo dużo ludzi.
Koszty 18 000 zł
Źródła finansowania dotacja FWW wynosiła 10 000zł, 8 000 to wkład własny-wolontariat
Zdobyte doświadczenie Realizacja kolejnego już projektu umocniła naszą wiarę w sukces. Wiemy, że chcieć, to móc. Wiemy, że potrafimy razem dokonać wiele. Poznaliśmy się lepiej, spotykamy się nadal i wspólnie np. po 30 latach ta wieś znowu na dożynkach będzie z wieńcem. Planujemy kolejne działania. Podbudowują nas odwiedzający wieś turyści i powstające na terenie wsi pierwsze gospodarstwo agroturystyczne.

Dołącz do nas

      YTxyXYx